Тема. Поезії П. Воронька. Узагальнення знань за розділом icon

Тема. Поезії П. Воронька. Узагальнення знань за розділом


НазваТема. Поезії П. Воронька. Узагальнення знань за розділом
Дата конвертації01.07.2015
Розмір67.7 Kb.
ТипДокументи
скачати

Подорож країною «Дивосвіт»

Тема. Поезії П.Воронька. Узагальнення знань за розділом.

Мета. Ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом П.Воронька; навчати розуміти вірші поета, відчувати красу, сприймати виховний зміст творів; удосконалювати уміння робити висновки з прочитаного; узагальнити знання з розділу «Вірші про світ природи і дитинства»; розширити знання учнів про чаплю і журавля; виховувати любов і бережне ставлення до природи; сприяти формуванню соціальної активності та відповідальності особистості.

Обладнання: ноутбук, проектор, екран.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Учитель

Добрий день, любі діти!

Всім нам сонце шле привіти.

Тільки сонечко пригріло –

І розтанув килим білий.

Клен радіє, певно, зна –

В гості йде до нас … (весна).

– Вітаю вас з настанням весни! Наша матінка - земля дивовижна і приваблива кожної пори року. Але особливо гарна і чарівна вона навесні. Поети намагаються описати красу нашої землі словами, та кожен бачить її по-різному. І ми в цьому вже переконалися, адже завершуємо вивчення розділу, який називається «Вірші про світ природи і дитинства».

Слайд №1

Я пропоную вам відправитися у подорож країною «Дивосвіт».

Але спочатку нам треба налаштуватися, щоб добре відчути і зрозуміти світ природи. Тож закрийте очі і уявіть, що ви в лісі .

Слайд №2 із записом звуків лісу.

ІІ. Удосконалення читацьких навичок.

1. Робота над скоромовкою.

Слайд №3

– Погляньте, за цим струмком починається країна «Дивосвіт». Щоб туди потрапити, нам треба пригадати скоромовку за картинкою.

– Молодці, пригадали. Тепер треба промовити її повільно пошепки, голосніше і швидше, голосно і швидко, мовчки і швидко.

2. Читання анаграм.

– Нас зустрічає фея країни «Дивосвіт». Вона хоче упевнитися, що ми прийшли з хорошими намірами. Щоб переконати її, треба прочитати анаграми, адже зробити це зможуть тільки ті люди, які мають добрі і щирі серця.

Слайд №4

Учні читають анаграми : тевір (вітер), снаве (весна), стяща (щастя), світодив (дивосвіт).

Слайд №5

3. Тести «Чи уважний ти читач?»

– Фея пропонує тести, щоб перевірити, чи уважні ви читачі.

(Тести до творів С.Жупанина «Оленчині вишиванки», «Сім вітрів»).

1. Оленка гарна:

а) учениця; б) рукодільниця; в) читачка.

2. Хто тішиться дівчинкою?

а) Друзі; б) вся світлиця; в) мама й тато.

3. Що вишивала дівчинка?

а) Хрестики; б) квіти; в) ягоди.

4. Перший вітер був:

а) у кузні; б) у пекарні; в) на фермі.

5. Третій вітер у пекарні:

а) збирав пахощі; б) сіяв борошно; в) місив тісто.

6. П'ятий вітер ніс з ферми:

а) запах молока; б) мукання корів; в) запах трави.

Правильні відповіді: 1. б; 2. в; 3. в; 4. а; 5. а; 6. а.

Слайд №6

а) Робота з тестами.

б) Взаємоперевірка.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і мети уроку.

  1. Створення проблемної ситуації.

  • Тепер ми зможемо подорожувати цією чарівною країною, яка називається «Дивосвіт». Подивіться, хто тут живе? Мешканці хочуть нам щось повідомити.

Слайд №7

Для вас є завдання. Доповніть ці рядки.

«В лісі є зелена хата,

Там поснули … (ведмежата)».

«Кіт не знав, що на пиріг

Треба тісто, а не …(сніг)».

«Поховались за дуби, розгубили всі гриби,

Потім засміялись - … (зайчика злякались)».

«Їжачок-хитрячок із голок та шпичок

Пошив собі …(піджачок)»

  • А як ви здогадались? Так, ми ці вірші вивчали раніше.

  1. Розповідь учителя. Слайд №8

  • Як приємно і радісно бачити велич рідної землі, красу природи! Немає, мабуть, у світі більшої радості, ніж любити природу, людей, приносити користь. Саме цьому присвячені твори Платона Воронька, з якими ми сьогодні ознайомимось. Ви відчуєте красу поетичного слова, будете передати своє ставлення до змісту виразним читанням творів. А ще ми спробуємо пригадати і узагальнити усе, що вивчили в розділі «Вірші про світ природи і дитинства».

  1. Фізкультхвилинка.

  • Але ви, напевне, вже стомились? Тому пропоную вам відпочити.

ІV. Робота над новим матеріалом.

  1. Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом Платона Воронька.

  • У країні «Дивосвіт» шанують і поважають твори Платона Воронька. А що ми знаємо про нього?

Розповідь учителя. Показ слайдів. Слайди №9, №10.

Платон Микитович Воронько народився 1 грудня 1913 р. в селі Чернеччина на Сумщині. Батько його був сільським ковалем, дід - мандрівним лірником. Мати поета була ніжною, і постійно сумовитою жінкою. Природа нагородила її дуже гарним голосом. Платона також природа наділила чудовим голосом і слухом.

У дитинстві хлопець виховувався вдома, а з одинадцяти років — в Охтирському дитячому містечку, де й закінчив семирічну школу. Потім здобував спеціальність техніка-автомобіліста в Харківському автошляховому технікумі.

Любов до художнього слова привела згодом майбутнього поета до Московського літературного інституту ім. М. Горького, однак двічі перервав навчання в інституті через війни.

Творчий доробок П.Воронька вагомий. Характерною ознакою письменницької діяльності Платона Микитовича є те, що він «ділить себе на двоє» — пише для дорослих і для дітей. Його збірки поезій — «Всім по сім», «Читаночка», «Сніжна зіронька горить», «Облітав журавель», драматична поема «Казка про Чугайстра» та інші завоювали симпатії дитячої аудиторії.

Платон Воронько — «поет-пісняр» . Кілька десятків його віршів покладено на музику, окремі з них стали популярними піснями.

Платон Воронько є автором понад ЗО збірок віршів і поем та великої кількості книжок і книжечок для дітей. Водночас він був відомим громадським діячем — обирався депутатом Верховної Ради УРСР.

Заслуги поета відзначені урядовими нагородами і преміями.

Помер поет у липні 1988 року.

  1. Виразне читання віршів учнями.

Твори для читання учні підібрали самостійно з різних джерел: з книг домашньої і шкільної бібліотек, з інтернету.

  1. Словникова робота. Слайд №11

попливли імла

курличуть рілля

линуть стерня

вивели чужина

Читання колонок слів зверху вниз, знизу вверх. Пояснення значення слів.

  • Чим відрізняються ці колонки слів ? (В першій колонці дієслова, а в другій – іменники.)

  1. Аналіз змісту прочитаного

  • Чи сподобались вам ці твори? Чим?

  • Про що розповідається у вірші?

  • Який висновок ви зробили?

  • Чи залежать зміни в природі та навколишньому світі від нашого ставлення до них? Що можете зробити ви, щоб відбулись зміни на краще?

  • Ви прочитали вірші про дуже цікавих птахів. Що ви знаєте про них?

  • А хочете дізнатись більше?

  1. Розповідь учителя про чаплю та журавля. Слайди №12-16

– Мешканцям дивовижної країни сподобались вірші, які ви читали.

Ваші судження і висновки переконали їх у тому, що ви любите природу, намагаєтесь бути їй другом. Але вони хочуть упевнитися, що ви – старанні учні.

V. Узагальнення знань за розділом.

  1. Тестування.

  • Поетичне слово допомагає нам краще пізнати світ, побачити в ньому незвичайне. Ми закінчили цікавий розділ «Вірші про світ природи і дитинства». У цьому розділі ми прочитали вірші про природу, про різні веселі пригоди. А сьогодні настав час перевірити наші знання за допомогою тестів.

Учні працюють з програмою Test .

  1. Бліц-опитування. Слайд №17

  • Перед вами птах (ластівка). Назвіть вірші, в яких зустрічається цей птах. (М.Підгірянка «Діти і ластівка», А.Качан «Ластівки»).

  • В якому творі Н.Забіли змагаються сонце і вітер? («Хто сильніший»).

  • Герої якого вірша «помчали геть щодуху» ? (А.Костецький «У гостях»).

  • Яка поетеса познайомила вас із Дбайком ? (Т.Коломієць).

VІ. Підсумок уроку.

  1. Бесіда.

  • Із творчістю якого поета ми сьогодні ознайомились ?

  • Чи сподобались вам його вірші ?

  • Чи сподобався вам сьогоднішній урок ? Що найбільше ?

  • Я дуже вам вдячна за щирі відповіді, за вашу працю. Нехай у ваших очах завжди сяє вогник співчуття, милосердя та добра. Тоді наше майбутнє буде світлим, добрим і щасливим. А мешканці країни «Дивосвіт» просять їх не забувати і прислали вам ось таке повідомлення. Слайд №18

  1. Оцінювання навчальних досягнень учнів.

VІІ. Домашнє завдання.

– Пригадайте, поміркуйте і дайте відповіді на запитання (ст. 64).

Якщо ви зацікавилися творами Платона Воронька, то завітайте до шкільної бібліотеки.

Поделиться:





База даних захищена авторським правом ©unikum.asyan.org 2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи