Урок природознавства у 2 класі Тема. Кругообіг води в природі icon

Урок природознавства у 2 класі Тема. Кругообіг води в природі


НазваУрок природознавства у 2 класі Тема. Кругообіг води в природі
Дата конвертації01.07.2015
Розмір101.13 Kb.
ТипУрок
скачати

Нестандартний урок природознавства у 2 класі

Тема. Кругообіг води в природі. (За підручником І.В. Грущинської)

Мета: сформувати уявлення учнів про роль води в природі, кругообіг води в природі, три стани води, властивості води, виявляти причинно-наслідкові зв’язки в природі; розвивати вміння аналізувати природні явища, робити висновки; виховувати бережливе ставлення до води, бажання економно використовувати воду, повагу до природи.

Тип уроку: комбінований урок.

Методично – дидактичне забезпечення уроку: схема кругообігу води в природі, групові картки-вказівки для об’єднання в групи, мікрофон, зображення плакучої хмаринки та крапельок води для вправи «очікування», картки для індивідуальної, парної та групової роботи, картка-план уроку, опорні схеми, скринька з «секретом» (подякою водички), смайлики настрою, картки для оцінювання, фотографії погоди в природі.
Хід уроку
ДЕВІЗ УРОКУ:

На дошці напис

"Водиця — всьому цариця... "
І Етап орієнтації

Учитель.

  • Пропоную на початку уроку попрацювати з загадками.

  1. Зоря – зірниця красна дівиця, по небу гуляла плакала-ридала. (Хмара)

  2. Місяць бачив – не підняв, сонце встало і забрало. (Вода)

  3. Я маленька, хмаринки сльозинка

А моє ім'я … (Краплинка)

  • Молодці! То що буде у нас на вустах звучати постійно на уроці? (Хмара, вода, краплинка води)

ІІ Хвилинка календаря

1 .Рубрика "Синоптики повідомляють "

Учитель.

  • Яка зараз пора року?

  • Який місяць?

  • Коли ви йшли до школи, ви помітили, який стан неба?

  • Сьогодні тепло чи холодно?

  • Чи є вітер?

  • Чи падав дощ, коли ви йшли до школи, а може світило сонечко?

  • Що вам спадає на думку, коли ви чуєте слово «осінь»?

2. «Українські прикмети»

Сьогодні добре знають люди,

яка погода завтра буде,

бо теле— й радіопрогноз

підкаже — спека чи мороз.

В старі ж часи, і це знаменно, —

діди й бабусі наперед

прогнозували достеменно

погоду з безлічі прикмет:

Як місяць гострий — на непогоду,

як рівний — на ясну блакить,

щербатий — то відомо зроду,

що незабаром задощить.
ІІІ Етап перевірки раніше засвоєних знань

Дидактична гра ««Так» чи «Ні»»

Учитель.

  • Я вам пропоную пограти в гру. Приготуйте свої долоні. Я зараз буду вам

зачитувати твердження. Якщо воно правильне - ви робите один удар долонями, а якщо ні, то сидите тихо.

Вода - найбільш поширена речовина на Землі. (+)

Вода є всюди: в морях, океанах, ґрунті, повітрі. (+)

Вода може бути лише в двох станах. (-)

Вода стає твердою при 0 °С. (+)

Життя на Землі можливе без води. (-)

Вода входить до складу всіх живих організмів. (+)

При нагріванні вода замерзає. (-)

Вода відноситься до живої природи ( - )

Вода в газоподібному стані називається снігом (-)

Вода може бути в рідкому, твердому та газоподібному станах (+)

ІV Етап актуалізації чуттєвого досвіду та опорних знань

— Де в природі знаходиться вода? Як можна про це дізнатися?

—До якої частини природи відноситься вода?

— Чи багато її на Землі?

— Що таке вода? Яка вона? Який колір, смак, запах?

— Які її властивості?

V Етап мотивації навчальної діяльності та повідомлення теми, мети і завдань уроку.

Учитель.

  • У нас сьогодні незвичайний урок, котрий захопить велику кількість різної

інформації, яку вам потрібно знати. (Учитель дістає скриньку і ставить її на свій стіл.) (Додаток 1)В цій скриньці є для вас дещо. Те, що там лежить і від кого воно отримає той, хто буде на уроці найуважнішим, найкмітливішим і відповідатиме на всі поставлені мною питання.

1.Проблемна ситуація

- Як ви вважаєте, чому воду називають вічною мандрівницею? ( Відповіді дітей)

- Точну відповідь на дане питання ми отримаємо сьогодні на уроці, тема якого «Кругообіг води в природі».

2. Оголошення мети та завдань уроку

3. Поділ на групи

- Спочатку, об'єднаємося у групи. (Вчитель розподіляє клас на 3 групи – по рядах: «Краплинка», «Сніжинка», «Хмаринка»)

4. Вправа «Очікування». Робота в групах.

- Оскільки ви вже дізналися тему, над якою ми будемо працювати, я вам

хочу задати таке питання: «Що ви очікуєте від даного уроку?». Перед вами варіанти можливих тверджень. Вам треба вибрати правильне, на ваш погляд і зачитати, починаючи фразою «Ми очікуємо…».

(Групам роздаються варіанти краплинок – відповідей для вправи «Очікування» і діти обирають потрібні твердження.) (Додаток 2)

Вправа «Мікрофон». Кожна група зачитує свої очікування від уроку, починаючи фразою «Ми очікуємо…». На дошці прикріплена плакуча хмаринка. Під хмаринкою прикріпляються на дошці очікування дітей.

  1. Проектування

Учитель.

  • Я пропоную вам ознайомитися з планом уроку, пункти якого необхідно

Буде виконати на уроці. (Дітям роздаються плани роботи на уроці) (Додаток 3)
VІ Етап сприймання та усвідомлення учнями нового навчального матеріалу

Кругообіг води в природі

Учитель. (Учитель, розповідаючи, ілюструє)

  • Перетворення води з одного стану в інший в природі відбувається

постійно. Сонце нагріває землю. Під впливом сонячного тепла з усіх водянистих поверхонь: річок, ставків, озер, морів, океанів, ґрунту і рослин випаровується вода. Легенька водяна пара піднімається високо вгору, де набагато холодніше, ніж біля поверхні Землі. Під дією холодного повітря вона охолоджується і перетворюється на дрібненькі краплинки води. З них утворюються дощові хмари. У хмарах краплинки збираються у великій кількості і становляться такими важкими, що починають падати на землю у вигляді дощу. Але це відбувається у теплі періоди погоди.

Пізньої осені та взимку холоднішає. Стовпчик термометра опускається нижче 0о. Настають морози, випадає сніг. Сніжинки утворюються з водяної пари високо над землею, де надто холодно. Спочатку це дуже маленькі кристалики – крижинки, схожі на шестикутні зірочки. А за той час, поки падають, вони значно збільшуються. Це відбувається тому, що на їхньому шляху зустрічається водяна пара. Яка осідає на їх поверхні й замерзає.

Таким чином, вода, що випарувалася, повертається на землю у вигляді опадів (дощу, снігу, граду). Частина цієї води просочується в ґрунт. Потрапляє в озера. Ставки і річки. А з них – у моря й океани. Решта води знову випаровується з поверхонь землі, водойм та рослин. І знову у вигляді пари вона піднімається вгору.

Вода в природі постійно рухається. Перетворення води в природі з одного стану в інший називають кругообігом води.

  • Гарно вслухайтеся в ці слова: КРУГО-ОБІГ – БІГАТИ ПО КРУГУ.

  • Ось чому воду називають вічною мандрівницею. Таким чином, вода в природі не утворюється з нічого і нікуди не зникає.

1. Робота з підручником.

Стор. 26-27

Рефлексія.

  • Що відбувається з водою, яка знаходиться в озерах, ставках, морях і

океанах під дією сонця?

  • Що стається з водяною парою, коли вона підіймається на землею?

  • Що випадає із хмар улітку? восени? взимку?

  • Куди знову повертається вода?

  • Чи можливе існування всього живого без води?


Екологічна хвилинка

Учитель. (Учитель веде розповідь з вивішуванням на дошці правил природоохоронних заходів.) (Додаток 8 )

  • На Землі все менше стає чистої води. У водоймах часто потрапляють

отруйні речовини з фабрик і заводів, а також вода забруднена на фермах і в побуті. Через аварії танкерів, теплоходів у воду морів і океанів витікають тисячі тонн нафти. Іноді на берегах річок. Озер, ставків люди миють автомобілі і забруднюють воду бензином.

У брудній воді багато шкідливих речовин і хвороботворних бактерій. Вони викликають різні хвороби в людей. У такій воді гинуть рослини і тварини.

Щоб зберегти воду чистою, на підприємствах будують очисні споруди. Тут вода проходить крізь фільтри. Вона звільняється від шкідливих речовин і чистою повертається до водойм.

Для збирання нафти будують спеціальні кораблі – нафтозбирачі.

Оберігати водойми дорослим допомагають школярі. Щоб водойми не замулювались, на берегах ставків і річок вони висаджують рослини.

Води на Землі багато, але більшу її частину становить солона вода морів і океанів. А людям потрібна прісна вода. Її на Землі мало. На кожні 100 літрів води припадає лише 2 літри прісної. Та цю воду спочатку треба добути. Адже значна її частина «законсервована у вигляді льоду або схована глибоко під землею. От і виходить. Що з кожних 100 літрів води людині дістається лише півтори склянки.

1. Рефлексія.

  • Яке значення має вода для людини?

  • Які властивості вона має?

  • Для чого вона потрібна?

  • Чи багато прісної води у природі?

Висновок: Без води й повітря не може існувати людина. Тому вони мають потребу в охороні.

V Етап осмислення, узагальнення і систематизації знань

1. Хвилинка-цікавинка

1. В організмі дорослої людини масою 70 кг води 50 кг; серце – 80%; кров – 83%

2. Щодоби доросла людина споживає в середньому 2 л води. За сімдесят років життя людина випиває 50 т води.

3. Для того, щоб виростити 1 кг овочів, необхідно витратити 2 т води.

2. Робота в групах. Виконання завдань.

Група 1

Розповісти, як відбувається кругообіг води в природі.

Група 2

Пройшов літній ливень. Земля стала мокрою. Через 2 дні від вологи нічого не залишилось, навіть , калюж нема. Де поділася вода?

Група 3

Робота з таблицями. (Додаток 4) Перевірка вчителем

Фізкультхвилинка

Ось пливе товста хмаринка, Почали вони кружляти,

А везе вона сніжинки, Ніби танець танцювати.

Їм набридло так сидіти, Вітерець із ними грав,

Закортіло полетіти. Сніжну віхолу підняв.

(рух по колу) Та сніжинки покрутились

І на землю опустились. (присідають)

3. Ярмарок оцінок. Робота в парах. (Додатки 5, 6) Перевірка вчителем

4.Проблемна ситуація. Робота в колі.

  • Дайте оцінку вчинку дівчинки.

Тетянка приїхала до бабусі, яка жила бля моря. Після відпочинку на пляжі,

зібравшись додому, викинула скоринки з фруктів і пусту пляшку з-під соку у море.

  • Чи правильно вона вчинила? Чому? Доведіть своє твердження. (Відповіді

дітей)

5. Дидактична гра «На що скаржиться вода?». Робота в групах

Учитель зачитує сигнали тривоги кожній групі окремо, в яких йдеться про те, на що скаржиться вода, якої шкоди їй завдають люди. (Додаток 7)

Групи учнів — «лікарі природи». Вони повинні дати пораду, як допомогти воді, щоб вона не страждала.

VІ Етап повідомлення домашнього завдання

С. 26-27, скласти питання до опрацьованого матеріалу.

Творче завдання:

— Ви маєте право відкрити фірму по продажу води. Як ви її назвете? («Чисті води», «Краплинка»?).

VІ Етап підсумку уроку

  • Що нового ви дізнались на уроці?

  • Які стани проходить вода при кругообігу в природі?

  • Що треба робити, щоб дбати на Землі про чистоту?

  • Для чого людина п'є воду?

  • Де є вода? (у повітрі, у ґрунті, в овочах, у тілі людини).

  • У яких станах буває вода?

  • Подивіться на дошку, згадайте свої очікування і скажіть. Вони

здійснилися?

За допомогою смайликів оцініть свій настрій після уроку. (Додаток 9)

VІІ Етап оцінювання

Учитель.

  • А зараз, відкрийте щоденники, обміняйтеся ними з товаришем по парті і

поставте йому оцінку за роботу на уроці. Біля цієї оцінки я поставлю свою.
Поделиться:





База даних захищена авторським правом ©unikum.asyan.org 2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи