Урок розвитку мовлення під відкритим небом в 3 класі Підготувала: Мушто Ю. В., вчитель початкових класів icon

Урок розвитку мовлення під відкритим небом в 3 класі Підготувала: Мушто Ю. В., вчитель початкових класів


НазваУрок розвитку мовлення під відкритим небом в 3 класі Підготувала: Мушто Ю. В., вчитель початкових класів
Дата конвертації01.07.2015
Розмір54.45 Kb.
ТипУрок
скачати


КЗ «Нікопольська спеціалізована школа I-II ступенів № 5»

Урок розвитку мовлення

під відкритим небом

в 3 класі

Підготувала: Мушто Ю. В.,

вчитель

початкових класів

м. Нікополь

2013-2014 н.р.
Мета. Вчити добирати на певну тему прислів’я, вірші та виразно чита- ти їх.

  • Розвивати вміння добирати виразні мовні засоби для вираження власного бачення краси.

  • Удосконалювати узагальнені способи мовленнєвої діяльності.

  • Формувати образне мислення, збагачувати словник дітей.

  • Виховувати почуття прекрасного, плекати естетичне сприймання природи, любов до рідного слова.


Обладнання. Виготовлені листочки різних дерев, букети осінніх листочків, картки з завданнями.

ХІД УРОКУ

1. Організаційна частина.

1) Актуалізація, мотивація опорних знань дітей, постановка завдань.

- Сьогодні чекає на нас зустріч з прекрасним. Будьте пильні і спостережливі. Постарайтесь душею відчути те, що вас схвилює, і передати це усно якнайяскравіше!

  • Яка зараз володарює пора року?

  • Як називають місяць жовтень? Чому?

  • Де найкраще спостерігати за красою осінньої природи?

  • Сьогодні ми з вами прямуємо на урок до осіннього парку.

2) Перевірка готовності. Вихід на природу.
2. Основна частина уроку.

1) Слово вчителя.

- Осінь називають щедрою, а ще кажуть « золота осінь». А звідки в осені стільки золота? За народними переказами, Осінь – старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала четвертою порою року на землі. Посилаючи Осінь на землю, Сонце сказало їй :

«Забирай все моє багатство. Я віддам все своє золото. Будь щедрою і люди любитимуть тебе.»

- Чи виконує осінь накази Сонця?

- Осінь найяскравіша пора року. Про неї найбільше складено поезій.

Про цю пору найлегше писати, бо осінь прекрасна! Скільки радості приносить її краса! Скільки дарунків і різних щедрот!


Скрізь куди не глянь, - золото,золото. І так тихо. Тільки інколи налетить вітер, зірве з дерева листочки, і закружляють вони в повітрі, наче метелики. А листочку так не хочеться з дерева падати. Він аж ніби кров’ю з печалі налився.

Деякі листочки, засихаючи, скручуються у дудочку. І коли обережно розгорнути такий листочок, в середині у ньому тремтить кришталева росинка. Така краса довкола!

«Краса – це яскраве світло, що осяває світ. При цьому світлі людині розкривається істина, правда, добро…

Краса осінньої природи надихає на поезію.
2) Поетична хвилинка. (Учні читають самостійно дібрані поезії.)

Облітають квіти, обриває вітер

Пелюстки печальні в синій тишині.

По садках пустинних їде гордовито

Осінь жовтокоса на баскім коні.

В далечінь холодну без жалю за літом

Синьоока осінь їде навмання.

В’яне все навколо, де пройдуть копита,

Золоті копита чорного коня. В. Сосюра.


Журавлі летять, курличуть, Ой, як жалко мені літа

Шлють останнє «прощавай», І журавликів моїх!

Літечко з собою кличуть, Та не буду я тужити,

Забирають в теплий край Бо весною стріну їх.

М. Підгірянка.
Осінь мрійна. Осінь мила.

Все багрянцем притрусила Осінь…Осінь…Осінь…

І сама в барвистім листі, Медом пахнуть роси.

Ще в калиновім намисті Журавлі курличуть в небі

Відійшла в ранкову пору Та вітри голосять.

За високу темну гору. Г. Коваль.
Скаламутилася річка,

Стала сіятися мжичка.

  1. Складання словесного малюнку. «Якими барвами палахкотить осіннє листя?»

(Дітям пропонується зібрати букети осіннього листя)
Демонстрація букетів осінніх листочків. Діти знаходять якнайбільше відтінків червоного і жовтого кольору. Показують пурпурні,багряні, вишневі, бордові листочки. Придивляються, як пломеніють червоні кольори в осінньому золоті. Виготовляють гірлянду із листя. (Листочки треба сколоти так, щоб було видно поступовий перехід від зеленого до жовтого або від жовтого до червоного кольору).


- Які слова допомогли описати осінні листочки? Чи влучно дібрано слова?


  1. Групова робота дітей за картками. (Картки виготовлені на малюнках листя)



Картка 1. Замість крапок вставити слова.

Ось стоїть … клен.

Тихо падають з нього … .

А … вдяглися в … платтячка.

Палахкотять … кетяги горобини.

Тільки ялинки стоять у … сукнях.
Картка 2. Скласти зі слів речення.

Стоїть, на, клен, узліссі.

Багряні, ніжні, стрункі, в, золоті, вдяглися, сукні, берізки.

Здалеку, червоні, горобини, кетяги, видно.
Картка 3. Дібрати слова в риму у вірші про осінь.

Чаклунка осінь – ніби та царівна,

Красива, сонячна, …… (чарівна).

Весела, радісна, багата

В садочку яблуня …… (крислата)

Плоди достиглі всім дарує

А осінь далі все ….. (фарбує),

Убрався клен у жовті шати,

Горіхи треба вже …… (збирати),

Каштани падають «тук – тук»,

І я беру каштан до ….. (рук).

Давай підем до лісу з нами,

Там пахне мохом і …. (грибами).


  1. Повідомлення дітьми прикмет про осінь.

  • Літо кінчається, бо в низинах тумани кінчаються.

  • Опеньки з’явились – літо скінчилось.

  • Закружляли над полем лелеки, скоро тікатимуть від осінньої небезпеки.

  • Влітку ластівки дзвеніли, а осінь угледіли та й відлетіли.

  • Як вересніє, так дощик сіє.

  • Коли листя на березі починає жовкнути з гори – буде рання весна, а знизу – пізня.



  1. Усне складання художнього тексту-опису.

Дітям пропонується на основі отриманих спостережень і поданим початком усно скласти текст – опис « Барви осінньої природи». Текст складається по групам. Під час складання діти використовують «Осінні книжечки», в яких заздалегідь виписали образні слова і словосполучення на уроках читання з теми « В осінні барви – шати вдяглись ліси й поля».


  1. Розповідь дітьми текстів-описів.




  1. Підсумок уроку.


1) Заключне слово вчителя.

Осінь пішла. Вона мандруватиме полями, садами, гаями, лісами, одягатиме дерева і кущі в золоті шати, закутуватиме сірими туманами від затяжних осінніх дощів. А ми будемо читати вірші, оповідання, загадувати загадки, вчити прислів’я про осінь, запам’ятовувати її прикмети.

Пильнуйте за красою осені, придивляйтесь до її чарів, прислухайтесь до її голосу, ходи. Примічайте, як і чим напуває, прикрашає землю, як голубить теплим промінням, буйним вітром шматує все довкола.
2) Домашнє завдання.

Записати текст-опис письмово.
Поделиться:





База даних захищена авторським правом ©unikum.asyan.org 2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи