Урок природознавства 3 клас Тема. Де на землі міститься вода? icon

Урок природознавства 3 клас Тема. Де на землі міститься вода?


НазваУрок природознавства 3 клас Тема. Де на землі міститься вода?
Дата конвертації30.06.2015
Розмір59.67 Kb.
ТипУрок
скачати

Урок природознавства 3 клас

Тема. ДЕ НА ЗЕМЛІ МІСТИТЬСЯ ВОДА?

Мета: розширити знання учнів про воду, про прісну та морську воду; розповісти про способи опріснення води та використання прісної і морської води людиною; розви­вати допитливість; виховувати інтерес до предмета.

Обладнання: мультимедійна презентація,картки для роботи в парах,глобус,карта світу, календар погоди, умовні знаки погоди, ілюстрації.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Пролунав уже дзвінок, починаємо урок.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

— Назвіть властивості води.

— Доведіть, що лід легший за воду. Яке значення для природи Землі

це має?

— Які властивості води-розчинника ви щодня застосовуєте? Назвіть свої улюблені розчини.

— Чим дихають водяні організми?

— Чи погоджуєтеся ви із твердженням, що вода — найзагадковіша речо­вина на Землі? Поясніть свою думку.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про розподіл води на Землі.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Хвилинка спостережень. Слово мають чергові синоптики.

Учень. Сьогодні .... жовтня, четвер. Надворі…….

- Яка ілюстрація із бюро жовтневої погоди найбільше підходить до сьогоднішнього дня? Виберіть умовне позначення стану неба й опадів.

Робота в календарях погоди, умовне позначення погоди.

2. Робота за підручником (с. 13-16)

— Вода — найдивовижніша рідина в природі. Без води неможливе існу­вання життя на Землі. У природі вода знаходиться в океанах, морях, озерах, річках, болотах. Є й штучні водойми для зберігання води — ставки, водосхо­вища і канали. Вода є також і в глибинах Землі, і на високих вершинах гір, і в повітрі.

Пригадайте! Які властивості води ви знаєте?

Цікаві факти про воду

  • Без води людина може прожити всього шість днів.

  • Організм дорослої людини складається з води на 70%, дитини - на 80%, плід в п'ятимісячному віці взагалі на 94%!

  • За своє життя людина випиває приблизно тридцять п'ять тонн води. А тридцять три літри води можна закип'ятити енергією людського тіла, що виділяється за добу.

  • Найбільша крапля дощу була розміром 9,4 сантиметра! Такі краплі падали на США.

  • Найдовший дощ безперервно йшов в Індії майже два роки!

  • Найбільша Градина важила один кілограм і два грами! Упала вона на Бангладеш.

  • Товщина хмари в небі може бути більше гори Еверест, її товщина може досягати шістнадцять кілометрів!

  • Айсберг може танути цілих десять років.


3.Робота у парах

— Поміркуйте! Роздивіться краєвиди на слайді№ 2 та скажіть, що в них спіль­ного. Які водойми вам відомі? Назвіть водойми рідного краю.

Запам'ятайте! Завдяки властивостям води на Землі існують сприятливі умови для життя.

— Про що запитувала рибка-мандрівниця Немо? Дайте відповідь на її за­питання.

— Роздивіться фотографії на слайді №3 та поміркуйте! Яка речовина «заховалася» в рослині, тварині і людині? Де її міститься більше?

Поміркуйте: чому кажуть, що вода — це колиска життя?

— Про що цікавився Карасик Золотенко?

— Що відповіла рибка Немо?

— Знайдіть і покажіть океани на глобусі та карті атласу.

Поміркуйте! Чому кажуть, що Світовий океан об'єднує людство?

— Розгляньте фотографію на слайді№ 4.

— Яким ви уявляєте музей Світового Океану?

Поміркуйте! У Чому полягає різниця між морською, та річковою або дже­рельною водою?

Запам'ятайте! У морській воді солей розчинено більше, ніж у прісній. Тому люди вживають прісну воду й називають її питною.

— Відгадайте загадку(слайд №5)

— Чи доводилося вам куштувати морську воду? Вона гірко-солона, непри­ємна на смак. Недарма люди, що зазнають аварії у відкритому морі, без запасу прісної води можуть загинути від спраги, адже пити морську воду неможливо.

Ось послухайте легенду"Чому в морі вода солона"

Багато років тому назад жили два брати. Один бідний, а другий багатий. Померли їхні батько й мати. Тоді менший брат став жити іще гірше.

Старший брат забрав собі всю батьківську спадщину. А меншому не лишилось нічого. Жив він із дружиною у великих злиднях.

Якось у молодшого брата нічого стало й їсти, і вирішив він піти до старшого, щоб той надав йому допомогу. Та старший брат відмовився. Тоді менший пішов ловити рибу, щоб зварити юшку, а риба того дня не ловилась.

Йде він додому з порожніми руками, похнюпивши голову. І раптом бачить — на дорозі лежать жорна. Підняв він ті жорна і поніс додому. А вдома жінка питає:

— Чи добрий був улов? Чи багато риби приніс?

— Ні, жінко, нема риби. Ось приніс тобі жорна.

Поклав він жорна додолу та з серцем і штовхнув їх ногою. А жорна раптом закрутилися і почали молоти.

Дивляться, а з-під жорен сіль сиплеться. Мололи вони все швидше і швидше, солі ставало більше і більше. Зраділи чоловік з жінкою.

Потім менший брат став думати, куди подіти сіль і як йому зупинити жорна. Нарешті додумався — перекинув їх, і вони зупинилися.

Після цього жили вони добре. Мололи сіль і продавали, що давало їм змогу жити в достатку.

Старший брат дізнався про це, прийшов до меншого та й каже:

— Позич мені, брате, жорна.

Дуже не хотілося молодшому братові давати жорна старшому братові, але віддав. Старший брат приніс додому жорна і штовхнув їх ногою. Жорна почали молоти. Та менший брат не встиг розповісти старшому, як вони зупиняються. Жорна мололи, мололи сіль і намололи таку купу, що вона дійшла до стелі. Вже й стіни почали тріщати.

Злякався старший брат, що розвалиться хата, взяв і виштовхнув жорна з хати. Вони покотилися з гори прямо в море та й потонули. Отож і до цього часу на дні моря крутяться жорна та все мелють і мелють сіль.
4. Фізкультхвилинка

«На морі»

Хвилі бавляться та б'ються,

Наче неслухи-хлоп'ята.

I стрибають, і сміються,

Вітер їм лоскоче п'яти.

Вгору, вниз і знову вгору

Підганяє дужий вітер.

Розгойдав він ціле море,

Як же хвилям не радіти!
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Дослідницький практикум. Як опріснити воду?

— Морська вода може бути опріснена та використовуватись як питна. Один із методів опріснення — нагрівання очищеної води до температури

кипіння. Коли вода кипить, вона випаровується, а солі, в свою чергу, залиша­ються в ємності.

Існують і інші методи опріснення, зокрема — заморожування, засноване на принципі того, що сіль не потрапляє на лід при заморожуванні.

2. Як очистити воду для пиття?

— Уявіть, що ця вода з річки. Чи можна її пити прямо з річки?

— Що ж робити? Як зробити так, щоб воду можна було пити?

— Воду потрібно очистити. Для цього існують спеціальні фільтри.

Фільтр — пристрій для очищення рідини(слайд №6)

Удома у багатьох є фільтри системи «Джерельце». Основна частина фільтру — активоване вугілля, але ним може служити і спеціально очищений пісок.

3. Робота у парах

Учням пропонують твердження з помилками. Помилки необхідно знайти та виправити.

• Солоною є вода річок. (Прісною)

• Світовий океан об'єднує 5 океанів. (Чотири)

• Прісної води на планеті набагато більше, ніж солоної. (Навпаки)

• Один глечик солоної води дорожчий від цілої прісної річки. (Навпаки) .

• Моря та океани містять прісну воду. (Солону)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ.

4. Вправа"Мікрофон"

— Яка вода є на нашій планеті?

— Де знаходиться солона вода?

— Де знаходиться прісна вода?

— Якої води на планеті більше — прісної чи солоної?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С.13-16.
Поделиться:





База даних захищена авторським правом ©unikum.asyan.org 2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи