Тема. Природа і населення Давньої Греції. Мінойська палацова цивілізація. Мета icon

Тема. Природа і населення Давньої Греції. Мінойська палацова цивілізація. Мета


НазваТема. Природа і населення Давньої Греції. Мінойська палацова цивілізація. Мета
Дата конвертації29.06.2015
Розмір87.61 Kb.
ТипДокументи
скачати

Тема. Природа і населення Давньої Греції. Мінойська палацова цивілізація.

Мета: створити мотиваційну основу для вивчення історії Давньої Греції та забезпечити в ході уроку засвоєння знань про природні умови; розкрити яскраву сторінку грецької історії – історію Мінойської палацової цивілізації як першої держави у Європи; розглянути міфи як історичні джерела; установити з в'язок між природно – географічними умовами та заняттям населення; розвивати вміння порівнювати, висловлювати свою думку, критично мислити; правильно користуватися лінією часу;розвивати та формувати дослідницькі вміння (спостереження, аналіз узагальнення); сприяти вихованню в учнів свідомого ставлення до вивчення історії, розвитку допитливості, потягу до знань.

Тип уроку: урок – подорож з використанням елементів технології мультимедіа.

Обладнання: підручник, історична карта, ілюстрації, мультимедійний проектор.

Очікувані результати. Після цього учні зможуть:

- показувати на карті територію Давньої Греції, Критську цивілізацію, Пелопонес;

- визначати вплив природних умов на життя людей;

- називати час розквіту Критської (Мінойської ) цивілізації;

- наводити приклади культурних досягнень на Криті.

Структура уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

 1. Природа та географічне положення Давньої Греції.

 2. Населення.

 3. Перекази про найдавнішу історію.

 4. Розквіт та занепад Мінойської палацової цивілізації.

ІV. Узагальнення і систематизація знань

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання

Хід уроку

І. Організаційний момент

Добрий день діти. Мене звуть Грищенко Г. А. Сьогодні я буду у вас проводити урок історії. Урок буде незвичний тож будь ласка налаштуйтесь отримувати нові знання.

Пропоную вам не лише пасивно спостерігати за уроком, а дати роботу своїм думкам. Тому девізом уроку я обрала слова відомого вам китайського мислителя Конфуция:

Вчитися і не розмірковувати – даремна праця,

Розмірковувати та вчитися – небезпека.
Я знаю що ви всі працьовиті, допитливі, старанні, готові до співпраці зі мною у вивченні історії Стародавнього світу.
Тож, я хочу дізнатися з яким ви настроєм прийшли сьогодні до школи. Тож підніміть долоньки, які у вас лежать на парті. Червоний кружочок – чудовий настрій, оранжевий не дуже добрий.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми розпочинаємо захоплюючу подорож в історію Давньої Греції. Відкрийте зміст підручника, знайдіть п’яту частину. Як вона називається? Вірно. Скільки розділів присвячено Давній Греції? Чотирнадцять уроків ви подорожуватимете стежками давньогрецької історії.

Важко перелічити за такий короткий час все те, чим ми завдячуємо давнім грекам. До нас дійшла лише невеличка частка культурної спадщини стародавніх греків.

Саме Греція є батьківщиною Олімпійських ігор.

Скажіть як називається навчальний заклад де ви навчаєтесь? Так, слова: школа, клас, коридор, педагог, історія та багато інших слів походять з грецької мови.

Ось чому важливо знати історію Давньої Греції.

Скажіть будь ласка, чи існує сьогодні держава Греція. Так існує. Давайте знайдемо її на сучасній карті Європі (вчитель показує Грецію). Греція знаходиться на Півдні Європи, омивається Середземним морем. А тепер відкрийте підручник на стор. 134 і розглянемо таблицю «Сучасна Греція» (діти по черзі зачитують таблицю).

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Тема нашого уроку «Природа і населення Давньої Греції. Мінойська палацова цивілізація».

Відкрийте зошити, запишіть число і тему уроку.
Працювати будемо за планом.

1. Природа та географічне положення Давньої Греції.

2. Населення.

3. Перекази про найдавнішу історію Греції.

4. Розквіт та занепад Мінойської цивілізації.
Отже ви знаєте тему, план уроку за яким ми будемо працювати. А тепер методом «Незакінченого речення» давайте визначимо основні завдання нашого уроку.

 • Від цього уроку я очікую...

 • Я хочу дізнатися…

 • Сьогодні я навчуся…

Для того щоб дати відповідь на ваші запитання ми повинні вирушити в подорож. Протягом нашої подорожі за правильні відповіді я буду давати вам ось такі смайлики. Хто найбільше заробить смайликів, той отримає хорошу оцінку.

Закрийте очі (чути шум моря), ви чуєте як шумить море, як гойдаються на хвилях наші човни. А подорожуємо ми на стародавніх грецьких човнах, які називаються трієри. Відкрийте очі. Вирушаймо.

Протягом нашої подорожі ми будемо вести корабельний щоденник. Перший наш запис.


 1. Природа та географічне положення Давньої Греції.


Увага, ми наближаємося до невідомої країни. Стоїмо ми на високій скелі, що стрімко в вривається в море, яке широко розкинулось до обрію. Хвилі омивають маленькі острові, що тягнуться до найбільшого острова Крит. З моря повіває прохолодний вітерець. Щойно ми з вами залишили Стародавній Китай і перенеслись в інший куточок землі. Потрібно нам визначитися в якій добі та країні ми опинилися.

Це країна надзвичайної краси. Вона розташована на Балканському півострові, що на півдні Європи у східній частині Середземного моря. Називається ця країна Греція, так назвали її римляни. А народи, що проживали називали її – Еллада. Себе вони називали – еллінами.

Давайте разом подивимося де вона розташована. Зверніть увагу на карту у підручнику на сторінці 134 і на слайд. В умовних позначеннях подивіться яким кольором позначені межі розселення стародавніх греків. Жовтий.

А тепер подивіться якими морями омивається Греція:
Захід – Іонічне

Схід – Егейське

Південь – Критське
Так вірно, всі ці моря належать до басейну Середземного моря. Давайте подумаємо який може бути клімат у Греції (спекотний, посушливий, ближче до моря вологий).
Головна ознака краєвиду гори та море. Гір багато, але невисокі. Найвища гора Олімп. Гори вкриті густими лісами, вони поділили країну на долини, якими течуть річки. Взимку вони бурхливі, влітку вони пересихають. Земля кам’яниста, не родюча, але вона багата на корисні копалини:

 • залізо

 • мідь

 • срібло

 • глина

В таких умовах ростуть – виноград, маслини подивіться на ілюстрацію на стр.134, які дерева ще ростуть в Греції.

Діти давайте подивимося на карту і скажемо яка берегова смуга рівна чи порізана. Берегова смуга порізана: затоки, бухти, протоки і зручна для стоянок човнів, мореплавства. Безліч островів, найбільший о. Крит.
Я пропоную попрацювати в парах. Визначте на скільки і на які частини поділена Греція:

- Північна

- Середня

- Південна (Пелопонес)

Північна і Середня з’єднані Фермопільською ущелиною, з Південною Коринфським перешийком.

Пропоную показати на карті. Молодці!
Таким чином ми дізналися про географічне положення і природу Давньої Греції.
Записуємо ще один запис до нашого корабельного щоденника.


 1. Населення.


Діти поміркуймо, чим могли займатися греки, як сприяли природні умови.
- Близькість морів, бухт, заток: мореплавство, риболовство, торгівля.

- Чи можемо сказати, що головне заняття у греків землеробство. Ні, грунти скелясті, неродючі. Греки насипали тераси (смуги рівної землі) і вирощували виноград. Кожен клаптик землі греки обробляли і засівали.

- Корисні копалини сприяють розвитку ремесла (металургія, ковальство, вироби з глини, будували храми, громадські споруди).
Наша подорож продовжується. Шлях наш пролягає до найбільшого острова Крит.Записуємо ще один запис до корабельного щоденника.
3.Перекази про найдавнішу Грецію.
Острів прекрасний лежить посеред винно – темного моря,

Крит плодоносний, навколо омиваний хвилями,

Безліч там всякого люду живе, а міст дев’яносто.

Кносс – це місто у критян найбільше.

Зверніть увагу на карту. Хто мені покаже де знаходиться о. Крит?

У ІІІ тис. до н.е. в південній частині Балкан на півострові Пелопонес і на островах Егейського моря розвинулась дивна цивілізація, яку тепер назвали егейською. Центром був о. Крит тому цю культуру назвали Критською. Мешканців називали пелазги.

Робота в групах.

Учні працюють з історичними цікавинками.
І. група.

«Егейці вели жваву торгівлю ремісничими виробами, продуктами сільського господарства з країнами Близького Сходу та Єгипту, купували там деревину та метал і скляні вироби. Егейці були добрими землеробами та садівниками, вирощували виноград, оливкові дерева. Займалися гончарством, ковальством»

Запитання.

 1. Чим займалися егейці?

 2. З якими країнами торгували?

ІІ. Група.

«Крит був могутньою морською державою і мав сильний бойовий флот, він був володарем над усіма державами Східного Середземномор’я. Ніхто не наважився опиратися Криту. Моряки привозили на острів велику данину, яку збирали з підкорених народів. Критяни навіть не будували оборонних споруд. Царство багатіло».

Запитання.

Що свідчить про те, що Крит був сильною непереможною державою?
ІІІ. Група.

«Археологи розкопали на острові великий палац (лабіринт) критського царя. Він знаходився в місті Кнос. Палац мав декілька поверхів і понад 200 кімнат. Переходи були між ними заплутані, що створювали враження пастки, до якої увійти легко але не можна вийти. В палаці були ванні кімнати і водогін. Стіни були прикрашені різнокольоровими фресками, художники зображували природу: садки, луки, море, квіти».

Запитання.

Про що свідчить будова лабіринту?
Міф про Дедала і Ікара.
Англійський археолог Артур Еванс під час розкопок на острові Крит знайшов руїни величного палацу, сталося це в 1900 році. В цьому палаці мешкали правителі. Цар на Криті називався Мінос, тому Еванс назвав цивілізацію Мінойською. Час існування визначається 3500 р. до н.е. – 1100 р. до н. е. Могутня цивілізація залишила по собі розкішні палаци, і тому вчені назвали Мінойську цивілізацію палацовою.

Під час досліджень виявилося що егейці мали дві системи писемності: письмо «А» і письмо «Б». Письмо «Б» розшифроване англійським шифрувальником Вентрісом (є алфавітом, який використовується в грецькій мові). Письмо «А» не розшифроване.

Робота лінією часу. Позначаємо дати.

Запитання.

Скільки років існувала Мінойська палацова цивілізація? (2400 років).

Отже ми з вами познайомились ще з одною цивілізацією Мінойською.

Ще один запис який ми зробимо до нашого корабельного щоденника.
4.Розквіт і занепад Мінойської палацової цивілізації.
Діти хто мені скаже, що таке цивілізація?

Ви знаєте девіз нашого уроку розмірковувати і вчитися і тому для вас наступне завдання. Встановіть рівень розвитку Мінойської цивілізації – низький, середній чи високий, доведіть своє твердження розглядаючи ілюстрації підручника на стр. 138 – 139 і даними мультимедійного показу.

Хто хоче відповісти?

Відповідь. Мінойська цивілізація знаходиться на високому рівні розвитку. Про це свідчать : багатоповерхові будинки, бруківка, фрески, бережне ставлення до природи, наявність водогону, могутній військовий флот, писемність, розвиток торгівлі, господарства, ремесла.
Так дійсно Мінойська палацова цивілізація досягла найбільшого розвитку. У ХV ст.. до н. е. Крит зазнав жахливої катастрофи. На острові Фера за 110 км. Від Крита сталося виверження вулкану. Землетрус знищив міста і палаци, загинули люди. Остаточно країна була знищена племенами ахейців що проживали на півдні Балкан.
Про Крит було складено багато міфів один із них міф про Тесея. (стр. 140)

(учні читають)

Запитання. Чому загибель Мінойської цивілізації знайшла відображення в цьому міфі?

Ось підходить наша подорож до кінця. Закрийте свої оченята. Море тихенько гойдає човен і ми з вами знову у нашому класі. Відкрийте очі.

ІV. Узагальнення і систематизація знань

Нас з вами зустрічають репортери.

 1. Що ви дізналися під час подорожі до Давньої Греції? Гра «Мікрофон».

 2. Покажіть на карті де знаходиться Греція?

 3. Якими морями омивається?

 4. Покажіть найбільший острів?


До нас прийшла з Греції шифровка.

Бірлаинт (лабіринт)

Рікт (Крит)

Носмі (Мінос)

Ціягре (Греція)
Робота з термінами «Гроно»
Еллада, елліни, г. Олімп, Крит, Кнос, Лабіринт, Еванс.
V. Підсумок уроку

Давайте підіб’ємо підсумки нашої роботи. Підрахуйте свої смайлики.

Оцінювання учнів.

Вправа «Долоньки»

VІ. Домашнє завдання. Вивчити параграф 24 – 25. Дати відповідь на запитання в кінці параграфів.

Дякую всім за співпрацю. Успіхів у вивченні історії
Поделиться:

База даних захищена авторським правом ©unikum.asyan.org 2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи