Тема: Рух навздогін icon

Тема: Рух навздогін


НазваТема: Рух навздогін
Дата конвертації01.07.2015
Розмір67.45 Kb.
ТипДокументи
скачати

Тема: Рух навздогін

Мета: Ознайомити учнів з алгоритмом визначення залежності між величинами під час одночасного руху об’єктів навздогін. Навчити застосовувати самостійно «відкриті» знання під час розв’язання опорних задач олімпіадного рівня; розвивати вміння працювати в групі на на досягнення спільної мети, планувати та організовувати математичне дослідження, робити висновки та узагальнення;. Виховувати навички взаємодопомоги, почуття доброти, співчуття, бажання приходити на допомогу.

Обладнання: опорні схеми, таблиці основних формул, додатковий дидактичний матеріал.

Тип уроку: «відкриття» нових знань

Комплексне використання методів: проблемне навчання; пошуковий, особистісно-орієнтовний, інтерактивний метод (групова робота)

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

- Діти, сьогодні я шукаю своїх однодумців. Хто такі «однодумці»?

(Відповіді дітей)

- Я ознайомлю вас з моїм баченням проблеми (бажанням), а ви високо піднімаєте руки, якщо думаєте так само, тобто є моїми в однодумцями.

- Я люблю, коли взимку немає снігу. Чи є в мене однодумці?

(Немає однодумців)

- Я не люблю… Відгадайте: він коричневий, солодкий, тане в роті (шоколад)! Чи є в мене однодумці? (Мало однодумців)

- Я радію, коли учні, яких я навчаю, досягають успіху у навчанні. Чи є в мене однодумці? ( Усі діти однодумці: «Ми теж радіємо, коли досягаємо успіху навчанні»)

ІІ Актуалізація опорних знань.

- На попередніх уроках ви вже досягли успіху під час розв’язання задач. Що це були за задачі?(На одночасний рух)

- Назвіть відомі вам види руху. (Назустріч, у протилежних напрямках, навздогін, з відставанням)

- Назвіть вид руху на математичній моделі і скажіть, як і на скільки зміниться відстань між об’єктами через 2 години?

а) 97 км/год 83 км/год



(Зменшиться на 360 км/год)

б) 97 км/год 83 км/год



( Збільшиться на 360 км/год)

в) 97 км/год 83 км/год



(Зменшиться на 28 км/год)

г) 97 км/год 83 км/год



(Збільшиться на 28 км/год)

- З ясуйте, якою буде відстань між об’єктами через 2 години?

а) 97 км/год 83 км/год



0 720

(720-(97=83)·2=360(км))

б) 97 км/год 83 км/год



720 920

((920-200)+(97+83) 2=720+360=1080(км))

Індивідуальне завдання

в) 97 км/год 83 км/год



0 720

(Виконують з помилками)

Фіксація затруднення у виконанні завдання. Постановка навчальної проблеми.

    • Чому отримали неправильні відповіді? (Не знаємо алгоритму знаходження даної величини.

ІІІ. Повідомлення теми , мети уроку.

- Поставте перед собою мету. (Побудувати алгоритм знаходження цієї величини)

- Назвіть тему уроку.( Рух навздогін.)

Фіксація очікуваних результатів (мотивація навчальної діяльності)

- Які у вас очікування щодо сьогоднішнього уроку? ( Визначити алгоритм знаходження dt: Sпоч; Vзбл; tзустр; V1; V2. – Навчись розв’язувати задачі з цими величинами у даному виді руху. Досягти успіху.)

- Дозвольте ознайомити вас з моїми очікуваннями. Я сподіваюся, що знання, які ви отримаєте на цьому уроці ,допоможуть вам:

а) успішно навчатись у 5 класі;

б) перемагати на математичних конкурсах, олімпіадах

ІV.Сприйняття та осмислення нового матеріалу.

(На дошці схематичний запис умови задачі)

-Як зміниться відстань між тілами за годину, дві, три, чотири? Коли відбудеться зустріч? Познач місце зустрічі прапорцем.

Побудова проекту виходу із забруднення

- Запропонуйте спосіб для побудови алгоритму. (Використати координатний промінь, таблицю для фіксації досліджень.)

- Будемо малювати координатний промінь для задачі ? (Ні, це не зручно. Треба використати числові данні, зручні для побудови.)

Робота в групах.

- Працюючи в групах на протязі 2-х хвилин, дослідити рух об’єктів на координатному промені і результати досліджень записати у таблицю. Домовтеся, хто з групи зафіксує результати досліджень на дошці.

«Відкриття» дітьми нових знань.

- Отже, як знайти відстань між об’єктами при русі навздогін через t годин?(d=Sпоч-(V1-V2)∙t )

- То ж, як треба було розв’язувати запропоновану задачу? (d2=720-(97-)2=720-24=692(км))

- Чи підтвердилось ваше перше очікування? ( Так.)

- Чи є тепер необхідність малювати координатний промінь під час розв’язання даного виду задач? (Ні.)

- Працюємо далі. Якою буде відстань між об’єктами в час зустрічі? (dt=0)

- Отже, як знайти tзустр? (tзустр=Sпоч.:(V1-V2)=Sпоч:Vзбл)

-Sпоч? (Sпоч.=Vзбл∙ tзустр)

-Vзбл? (Vзбл= Sпоч.:tзустр)

- Працюючи в групах, знайдіть V1 і V2 з формули Sпоч.=(V1-V2)∙tзустр способом розв’язання рівняння. (V1=Sпоч.:tзустр+V2 ; V2= V1- Sпоч.:tзустр) - -Отже, справдились ваші наступні очікування? (Так.

Фізкультхвилинка.

Y. Первинне застосування набутих знань.

- Розв’яжіть задачі з коментуванням.

Задача1.

Мишко почав наздоганяти Бориса, коли відстань між ними була 100 метрів, Мишко йде зі швидкістю 80 метрів за хвилину, а Борис – зі швидкістю 60 метрів за хвилину. Через який час хлопчики зустрінуться? (tзустр=100:(80-60)=50(хв.))

Задача 2.

Із пунктів А і В одночасно в одному напрямку виїхали два поїзди. Швидкість першого – 80 кілометрів за годину, а швидкість другого, який наздоганяє першого, - 110 кілометрів за годину. Зустріч поїздів відбулася через 4 години. На якій відстані один від одного розташовані пункти А і В? ( Sпоч.=(110-80)∙4=120(км))

Самостійна робота з самоперевіркою.

Фіксація успіху.

- Перевірте свій успіх під час самостійної роботи.

а) Sпоч.=(115-25) ∙3=2709(км)

б) tзустр=270115-25)=3(год)

в) V2=115-270:3=25(км/год)

г) V1=270:3+25=115(км/год)

Само оцінювання самостійної роботи з опорою на рекомендації :

а) 5 балів;

а),б) 7 балів;

а), б), в) 10 балів;

а), б), в), г) 12 балів

- Чи справдились ваші очікування? ( Так.)

- Чому? ( Бо ми були однодумцями.)

Класна міні-олімпіада

- А як же з моїми очікуваннями?

- Пропоную вам класну міні-олімпіаду. Розв яжіть задачі за варіантами.

І-й варіант

До діжки з водою підведений шланг, через який у неї вливається 9 відер води за годину. Через другий шланг водою з діжки поливають город, витрачаючи при цьому 16 відер води за годину. Через який час спорожниться повна діжка, яка вміщує 21 відро води, якщо обидва шланги будуть використовуватися одночасно?

ІІ-й варіант

У кухні на дачі у Вовочки було 18 мух. Вовочка б є мухобійкою 5 мух за хвилину, а в кухню тим часом залітають 2 нові мухи. Через який час у кухні не залишиться жодної мухи?

Підсумки класної міні-олімпіади.

Визначення; нагородження переможців.

VІ. Підсумок уроку.

- Ось і мої очікування справдились. Вітаю вас, діти, з перемогою і бажаю подальших успіхів і перемог.

- Завершуючи наш урок, хочеться почути ваші враження: що сподобалось на уроці, що – ні, що можете порадити на наступний урок?

Гра «Мікрофон» ( Висловлювання дітей.)

- Вислухавши вас, врахувавши ваші успіхи, я зрозуміла, що урок вдався, мету досягнуто, очікування справдились. Чому? (Виховний момент.) (Ми були однодумцями.)

- Бажаю вам, діти, шукати і знаходити однодумців і тоді ваше життя матиме справжній сенс.
Поделиться:





База даних захищена авторським правом ©unikum.asyan.org 2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи