Совість це у людині головне. В. Сухомлинський «Горбатенька дівчинка», Всеволод Нестайко «Руденький» Мета уроку icon

Совість це у людині головне. В. Сухомлинський «Горбатенька дівчинка», Всеволод Нестайко «Руденький» Мета уроку


НазваСовість це у людині головне. В. Сухомлинський «Горбатенька дівчинка», Всеволод Нестайко «Руденький» Мета уроку
Дата конвертації01.07.2015
Розмір66.6 Kb.
ТипУрок
скачати

Україна

Красноармійська районна адміністрація Донецької області

Відділ освіти


Урок читання в 2 класі з теми

«СОВІСТЬ – ЦЕ У ЛЮДИНІ ГОЛОВНЕ»
З досвіду роботи

вчителя початкових класів

Новоекономічної ЗОШ

І – ІІІ ступенів

Байрамової Олени Борисівни
2013 рік

Тема уроку. Совість – це у людині головне. В. Сухомлинський «Горбатенька дівчинка», Всеволод Нестайко «Руденький»
Мета уроку. Удосконалювати техніку читання дітей, закріплювати навички вибіркового читання; навчати аналізувати, порівнювати, зіставляти прочитані твори, давати характеристику дійових осіб. Розширювати уявлення дітей про добрі і погані вчинки, викликати бажання наслідувати добрі справи однолітків.
Обладнання. Портрети В. Сухомлинського та В. Нестайка, макет телевізора, мікрофон, таблиці з початками речень, слова – характеристики, картки для роботи в групах, «сніжинки», запис музики.
Хід уроку
І. Мовна розминка.

1.Скоромовки

Кріт кротові говорив:

Для малих звірят прорив

Попід річкою метро.
Сів шпак на шпаківню,

Заспівав шпак півню:

  • Ти не вмієш так, як я,

Так, як ти не вмію я.
2. Збери прислів’я
Треба, їсти, у воду, щоб, лізти, рибу.

Щоб рибу їсти, треба у воду лізти.
Вода,під лежачий, не тече, камінь.

Під лежачий камінь вода не тече.
Словам, ділам, не вір, а вір.

Не вір словам, а вір ділам.
Стає, без роботи, роком, день.

Без роботи день роком стає.
- Про що усі ці прислів’я? Це тема домашнього завдання.

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Василь Сухомлинський «Як же все це було без мене?», «По волосинці»


  1. Читання за особами «Як же все це було без мене?»

- Про що думала Яринка?


  1. Переказ тексту «По волосинці».

- Яка головна думка оповідання?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Питання добра і зла, людяності і жорстокості, щедрості і скупості, поваги і зневаги – здавна турбували людину. І, звичайно, цієї теми не могли не зачепити і письменники. Адже саме на їх творах можна навчитися оцінювати добрі й погані вчинки. Тема нашого уроку - «Совість – це у людині головне». Сьогодні, читаючи оповідання Василя Сухомлинського «Горбатенька дівчинка» і Всеволода Нестайка «Руденький», ви кожен для себе повинні взяти для наслідування тільки добрі справи ваших однолітків.
ІV. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Горбатенька дівчинка»

(Потрет Сухомлинського на дошці)
1. Робота над назвою твору
- Прочитайте назву оповідання. Що ви знаєте про автора?

- Які твори В. Сухомлинського ми читали раніше?

- Як ви думаєте, про кого оповідання «Горбатенька дівчинка»?

- Чи можна із заголовка дізнатися, як автор ставиться до дівчинки?
2.Слухання твору. Перевірка первинного сприймання.
- Де відбуваються події?

- Хто перервав урок?

- Як звали нову ученицю?
3. Словникова робота.

а) Читання сходинок слів
п’ять іспит

благав цікавість

живенько полегшено

чорноокий насмішки

пустотливих горбатенька
б) Уточнення і тлумачення значень слів і виразів
живенько – швидко

благав – просив

очі впились – придивлялись

іспит – екзамен, перевірка
4..Гра «Бджілки» та «Земля – Небо»

Напівголосне читання учнями тексту, кожен – у своєму темпі. За командою «Земля» - діти читають, за командою «Небо» - піднімають голову вгору, «Земля» - учні очима знаходять, де зупинились і продовжують читати далі.

5. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання

- Який урок йшов у класі? Доведіть словами з тексту.

- Чому діти «впилися» поглядом у новеньку?

- Як почувався вчитель? Прочитайте про це.

- Чому вчитель так хвилювався?

- Чому він «полегшено перевів дух»?

- Про що попросив директор дітей? Прочитайте, як діти відгукнулись

на це прохання.

- Прочитайте останнє речення. Який іспит витримали діти?

- Як по-іншому можна назвати оповідання? («Новенька», «Іспит на

людяність»)
6. Вправа на розвиток читацьких навичок. (Учитель показує таблиці з початком речень. Діти мовчки читають і відшукують закінчення у тексті, зачитуючи його вголос.)
Коли це у двері…

Чорноокий хлопчик…

Тридцять п’ять пар…

Він дивився у вічі…

Вони дивились на…

Хто поступиться…

Учитель був тепер…
V. Фізкультхвилинка
Озирнися навкруги:

Дружать в річки береги,

Вітерець голубить квіти,

Бавляться довкола діти.

Помирімося швиденько –

Усміхнись мені, серденько!
VІ.Опрацювання оповідання Всеволода Нестайка «Руденький»
1. Знайомство з автором оповідання

(На дошку вивішується портрет Всеволода Нестайка)
Всеволод Нестайко – український дитячий письменник, казкар. Народився він на Житомирщині, його батьки були вчителями. Всеволод Нестайко закінчив Київський університет імені Т. Г. Шевченка. Зараз йому 83 роки. Він написав для вас, діти, понад 30 книжок . Цей письменник є лауреатом премії імені Лесі Українки. З його творами ми будемо знайомитися протягом навчання у 3 і 4 класах

2.Технологія «Вмикаємо телевізор» ( підготовлених учнів – «коментатор» та «актор» сідають за макетом телевізора)
- Добрий день! В ефірі телебачення селища Новоекономічне. Пропонуємо вашій увазі оповідання Всеволода Нестайка «Руденький». Його читатиме учениця 2 –А класу Лябіна Олександра.
Учениця читає текст оповідання.
- До зустрічі. Вона відбудеться через тиждень, 6 лютого, у цей самий час.
3. Словникова робота:

Похапливо, тицьнув, дременув, поплескав.
4. Повторне читання учнями тексту оповідання вголос. Гра «Сніжинка».

(Читає учень, на парту якого «опуститься» сніжинка.)
5. Аналіз прочитаного.
- Скільки в цьому оповіданні дійових осіб?

- А скільки дійових осіб бере участь у розмові?

- Чиї слова треба читати впевнено, спокійно, повчально?

- А чиї тихо, невпевнено, спокійно?
6. Характеристика головних дійових осіб
- Як, на вашу думку, автор ставиться до руденького хлопчика?

- А як він ставиться до чорнявого хлопчика? Які слова автора про це говорять?

- А вам, діти, чия поведінка сподобалась більше?

- А кому ще сподобалась поведінка руденького?

- А тепер пропоную розмістити слова – характеристики біля їхніх власників.

На дошці:
РУДЕНЬКИЙ ЧОРНЯВИЙ ДІДУСЬ
Діти по черзі беруть картки зі словами:
Злий, жадібний, заздрісний (чорнявий).

Добрий, сором’язливий, совісний, самокритичний (руденький).

Спостережливий, мудрий, розсудливий (дідусь).
7. Робота з ілюстрацією у підручнику. Якими рядками тексту ви підписали б малюнок?

VІІ. Підсумок уроку
1. Технологія «Мікрофон»

Учні читають прислів’я, пояснюють, як вони його розуміють, і говорять до якого оповідання та героя можна віднести це прислів’я.
- Совість без зубів, а гризе.

- Без добрих справ немає доброго імені.

- Злий не вірить, що є добрі люди.

- Совість – вірний порадник.
2. Засідання «Клубу філософів» (Робота у групах)

Діти закінчують речення:
Оповідання, які ми сьогодні прочитали, вчать нас
VІІІ. Релаксація (Звучить музика.)
- Отже, діти, на зміну зимі прийде весна, так і у середині нас змінюються почуття та думки, змінюється наш внутрішній стан. Але доброта та людяність повинні лишатися з нами завжди, бо це такі чарівні ліки, що виліковують від багатьох хвороб. Люди прагнуть добра й ненавидять зло. Поспішайте робити добро! Будьте добрими й щедрими, і це повернеться вам сторицею.
ІХ. Домашнє завдання

Виразне читання та переказ оповідань «Горбатенька дівчинка» та «Руденький», стор. 25 –28.
ЛІТЕРАТУРА


  1. Пометун О. І. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Наук.-метод.посібн.(О.І. Пометун, Л.В. Пироженко) за ред.О.І. Пометун. – К.:А.С.К., 2003. – 192с.

  2. І. М. Рибальченко, Супутник класного керівника. – Х.:Видавнича група «Основа», 2009.

  3. Ворожейкіна О. М. Гра в початковій школі. – Х.:Вид. група «Основа», 2009.

  4. Телячук В. П. О. В. Лесіна. Інноваційні технології в початковій школі. – Вид. група «Основа», 2008.
Поделиться:





База даних захищена авторським правом ©unikum.asyan.org 2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи