Розмаїтість ракоподібних. Їхня роль у природі та житті людини icon

Розмаїтість ракоподібних. Їхня роль у природі та житті людини


НазваРозмаїтість ракоподібних. Їхня роль у природі та житті людини
Дата конвертації29.06.2015
Розмір72.21 Kb.
ТипУрок
скачати

Тема уроку: розмаїтість ракоподібних. Їхня роль у природі та житті людини

Мета: продовжити формувати знання учнів про підтип Ракоподібні, ознайомити з різноманітністю представників цього типу, показати їхню роль в екосистемах і значення для людини; розвивати вміння самостійно працювати з додатковою літературою; розвивати логічне мислення, виховувати екологічне мислення та бережливе ставлення до природи.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: плакати та схеми, що ілюструють різноманітність ракоподібних, їх роль в екосистемах, картки і сигнальні картки, малюнки краба, лангуста,омара, рака самітника, евглени зеленої , актинії, медузи коренерот,рапани,амеби протей, жабурниці, циклопа, вологий препарат чорноморського краба; комп’ютер, проектор, екран; електронні носії, комп’ютерна презентація, уривки з фільму « Чорне море» та вступу передачі « В гостях у казки».

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Доброго дня! Мовлю за звичаєм.

Доброго дня! Кожному зичу я

Тож посміхніться, любії діти,

Я вашим успіхам буду радіти.

Кожного дня ви приходите до школи, щоб дізнатись про щось нове. Я хочу перевірити знання , що ви вже отримали.

  1. Актуалізація опорних знань

І.Термінологічна естафета.

Продовжити речення:

1.Пульсуючий орган, який забезпечує рух гемолімфи по кровоносних судинах… ( серце)

2.Органи, які забезпечують поглинання кисню, розчиненого у воді … (зябра)

3.Кров змішана з порожнинною рідиною, утворює рідку тканину внутрішнього середовища, яка називається… (гемолімфа)

4.Тіло ракоподібних вкрите міцним зовнішнім скелетом… (кутикулою)

5.До складу кутикули входить речовина… (хітин)

6.Мускулатура ракоподібних складається з окремих… (посмугованих м’язів)

7.Подібні забудовою групи елементів формують… (відділи тіла)

8.Пара залоз, які через своє забарвлення дістали назву… ( зелені)

9.Органи, утворені на першій парі ходильних ніг… (клешні)

ІІ. Гра «Так чи ні»

Я зачитаю вам твердження, а ви підніміть картки: якщо «так» - зелені, якщо «ні» - червоні.

Органи дихання ракоподібних – зябра. +

Кровоносна система незамкненого типу. +

Черевце не членисте. –

Мають черевні ніжки. +

У більшості по два складні фасеткові ока. +

На голові є одна пара вусиків. -

Органи виділення – нирки. –

Періодично в рака річкового відбувається линька. +

Мають павутинні залози. –

ІІІ.« Запитай мене»

Я роздала вам картки із запитаннями і з відповідями. Перша половина читає запитання, а друга має знайти правильну відповідь, швидко підняти руку і зачитати її.

Запитання:

Яке значення черевних ніжок самки рака?

Чим представлені органи дихання ракоподібних?

Що розміщено в передній частині тіла на рухомих стебельцях?

З яких відділів складається тіло річкового рака?

Як називається речовина, що є основою зовнішнього скелета ракоподібних?

Як називається передня частина органів травлення?

З чого складається нервова системи ракоподібних?

Де зимують раки?

Чому раки червоніють під час варіння?

Чим заповнені проміжки між внутрішніми органами ракоподібних?

Відповіді:

Запліднені яйця – ікринки – самка відкладає на черевних ніжках; маленькі рачки перебувають деякий час на черевці.

Зябрами.

Очі складні.

Головогрудей і черевця.

Хітин.

Рот.

Головний мозок і черевний нервовий ланцюжок.

У норах.

Тому що руйнуються всі інші пігменти, які наявні в живих раків і переважають над червоними. Не руйнуються лише червоні.

Жировим тілом.

3.Вивчення нового матеріалу

*Різноманітність ракоподібних

Діти, давайте на годину забудемо, що ми знаходимось на уроці біології. Уявімо, що наші тварини перетворились на казкових героїв. Увага, казка «На балу у ракоподібних.»

  • Фон «В гостях у казки» -

У лукоморья дуб зеленый

Златая цепь на дубе том

И днем и ночью кот ученый

Все ходит по цепи кругом

Идет направо песнь заводит

Налево-сказку говорит…

Одну я помню сказку эту

Поведаю теперь я свету…

За тридев’ять земель,у тридесятім царстві,а було то у мальовничій річці Дністер,жили собі цар Великий Рак і цариця Немала Рачиця. І росла у них донька-одиначка Рачиця Прекрасна,та така вродлива,що ні в казці сказати ні пером описати.

Діти,уважно подивіться на малюнок 20.1 і розкажіть якою ви уявляєте цю сірувато-зелену красуню?

А була вона ще неабиякою розумницею. І що більше доходила вона літ,то ставала ще вродливішою. Сім няньок і сім челядниць за красунею царівною ходили,доглядали,як зіницю ока берегли. Головною серед прислуги була родичка із ряду Гіллястовусих - Дафнія Іскусниця.

Прочитайте,будь ласка в «Чарівній книзі» опис Дафнії на сторінці 102. Як іще називають дафній і чому?

І от настав час,виросла Рачиця,задівочилась. Настала пора дочку заміж віддавати. Цар з царицею з такої нагоди вирішили зробити банкет. Запросили раки всю свою велику рідню. Візитні картки родичів знайдіть на малюнку 21.1-8 «Чарівної книги». На банкет приїхали родичі з далекої півночі з Берингового,Охотського та Японського морів-сивий Камчатський краб із своєю дружиною. Чому сивий? Тому що було йому цілих 19 років! Він був справжнім велетнем в порівнянні з раком: тільки панцир його завширшки у 25 см. Розмах ніг - 1 метр,а вага цілих 2.5 кг! Камчатський краб,хоча з ряду Десятиногих,але пересувається завдяки 4 пар ніг. Одну пару він сховав під панцир,щоб чистити ними зябра. Перша пара ніг,як і у рака ,із клешнями.

Потім приїхали іноземці Омари та лангусти. Живуть вони біля берегів Африки,Америки,Європи у Тихому,Індійському та Атлантичному океанах.

Дуже зацікавили Рачицю Прекрасну раки-самітники із своїми подружками-гордовитими актиніями. Сиділи вони на черепашках раків як на троні наче загадкові різнокольорові квіти.

Зібрались майже всі гості.

Сивий краб розповідав про свої подорожі. Він був справжнім мандрівником,адже кожен рік із своєю родиною повторює один і той же маршрут. Уявіть собі дивне видовище коли по дну прямують сотні тисяч довгоногих крабів. Родина їх зимує на глибині 250 м,весною іде до берега для линяння і розмноження,а восени краби знову повертаються на глибину.

Самки краба і омара жалілися господині,що хоча і відкладають вони від 20 до 300 тисяч яєць (у омара 32 тис.) але зовсім небагато виживає їхніх діток,тому що їх личинки-легка здобич для морських тварин.

Як і у будь-якій казці сталася біда - Рачиця Прекрасна потрапила до рибальської сітки. Чи мало добрих молодців спробували звільнити царівну,та все марно. Тільки одному омару пощастило визволити молоду красуню,тому що мав він сильні клешні:одна ріже все на частки,а інша може розтрощити навіть мідій!

Сподобались одне одному і Рачиця погодилась вийти заміж за Омара.

Радісно стало Великому раку на серці «Як знайшовся такий наречений,сам Великий цар,могутньої держави правитель,і моя дочка стане царицею,то чого ж іще кращого бажати!»-міркував він про себе.

Щось заморилася я казку розповідати. Діти,допоможіть мені відпочити – разом зробимо руханку.

  • під тиху музику –

Підніміть руки, хто птахів оберігає.

Встаньте і підніміться, хто годівнички розкладає.

Присядьте ті, хто гнізда не чіпає.

Підніміться на носочках, Хто в лісі приймач не вмикає.

Поверніться і посміхніться, хто рослини з Червоної книги знає.

А зараз відпочили? Присядьте на стільці.

Тут музики вдарили в цимбали та гуслі - самограї всі гості пішли у танок. А як танцювала Дафнія Іскусниця!Ці крихітні ніжки,подумати тільки,змахували по 200-300 разів у хвилину!

Був бенкет на весь світ. І чого тільки на столах не було! Омари їли молюсків,смачних черв’ячків та інших безхребетних. Господарі раки теж віддавали перевагу молюскам.

Краб правою клешнею відкривав черепашки мідій,та ламав панцирі морських їжаків,а лівою-подрібнював їжу і підносив її до рота. Дафнії з циклопами їли дрібних тваринок та планктон. І я там була,мед,пиво пила. По щоках текло - а в рот не попало. Бенкет відбенкетували, весілля зіграли і стали Омар з Рачицею Прекрасною жити-поживати. Живуть вони сито і заможно й досі.

Тут і казочці кінець. А хто слухав-молодець.

*Роль ракоподібних в екосистемі та житті людини.

На цей урок ви повинні були підготувати невеличкі повідомлення про роль ракоподібних в природі та житті людини. /повідомлення учнів,демонстрація фрагмента (антропогенний вплив на популяції крабів)/.

Значення ракоподібних

У природі

*Некрофаги, їжа для риб, проміжні хазяї червів-паразитів;

*ланка в ланцюзі живлення;

*регуляція чисельності живих організмів

У житті людини:

*їжа людини;

*корм для акваріумних рибок

Забруднення водойм є причиною скорочення чисельності раків. Обґрунтуйте такі правила охорони широкопалого рака:

_ заборонено ловити самців до початку червня, а самок до середини липня;

_ заборонено ловити раків, що вже полиняли, руйнувати і знищувати їх нори;

_ заборонено ловити раків, довжина яких є меншою від 9 см. 4.Узагальнення і систематизація знань

Метод «Бісер»

( На дошці прикріплені магнітами малюнки тварин: краба, лангуста,омара, рака самітника,інфузорії туфельки, актинії, медузи коренерот,рапани,амеби протей, жабурниці, циклопа.)

Сиділи на дні водойми різні представники ракоподібних, потім вони полаялися і розповзлися в різні сторони. Допоможіть старому крабу зібрати своїх родичів, як бісер на ниточку. На дошці представники тваринного світу. Треба залишити тільки представників ракоподібних.

Усне опитування:

*Краб, омар, лангуст. Які ознаки зовнішньої будови ракоподібних характерні для цих тварин?

* У річкового рака, омара, лангуста по п’ять ходильних ніжок. Які ще ноги є в цих тварин? Які функції вони виконують?

5.Підбиття підсумків

«Незакінчені речення»

  • На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було…

  • Урок важливий тому, що…

  • Мені сподобалося…

  • Мені не сподобалося…

Виставлення оцінок.

6.Домашнє завдання:

Читати параграф 21

Питання № 1-7 усно

Питання № 8 письмово

Скласти невеличкий твір «На морському дні»

Список літератури:

А.С Пушкин Избранное Москва «Просвещение» 1983г.

Л. А. Грушова « Різноманітність ракоподібних». ж. Біологія №33 (331) 2011р. ВГ «Основа»

М. Аксенова Энциклопедия для детей. Биология. том 2 «Аванта» Москва2003г.

Т. І. Базанова Біологія 8 « Гімназія» Харків 2008р.

Ф.Н. Правдина. Жизнь животных. Т3.Москва «Просвещение» 1984 г.
Поделиться:





База даних захищена авторським правом ©unikum.asyan.org 2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи