Закріплення букви Л. Розвиток мовлення за текстом Л. Уляницької «Ланцюжок добра» icon

Закріплення букви Л. Розвиток мовлення за текстом Л. Уляницької «Ланцюжок добра»


НазваЗакріплення букви Л. Розвиток мовлення за текстом Л. Уляницької «Ланцюжок добра»
Дата конвертації29.06.2015
Розмір104.57 Kb.
ТипДокументи
скачати

Урок: Навчання грамоти 1 кл.

Тема: Закріплення букви Л. Розвиток мовлення за текстом Л. Уляницької «Ланцюжок добра»

Мета: формувати навички звукового аналізу слів; закріплювати уміння читати склади, слова та тексти з буквою л; вчити читати слова та тексти з вивченими буквами; розвивати мовлення учнів; прищеплювати вміння робити добро.

Хід уроку

І Організація класу

Привітання. Налаштування на роботу під музику

(Діти закривають очі, звучить музика, й, раптом чути голос. Діти відкривають очі, бачать на екрані Незнайку, що крокує до них)

Слайд 1

Незнайко: Привіт, друзі! Що це ви без мене почали?

Вчитель: Вітаємо тебе, Незнаєчко. Вибач, але ти не попереджав, що завітаєш сьогодні.

Незнайко: Звичайно. Я ж трохи мандрував. Давненько у вас не був. А оце зайшов до чарівного лісу та зустрів оленятко. Воно мені розповіло, що нещодавно заблукало та потрапило до вас. Й, навіть, разом з вами нову букву вивчило. От і мені захотілося завітати у гості.

Вчитель: А що, діти, ми ж Незнайкові завжди раді. Правда? Залишайся з нами, а ми розповімо тобі про нову букву.

Незнайко: Ой, я ж зовсім забув. До мене ж ще друзі зайдуть та й оленятко обіцяло заглянути до вас.

ІІ Актуалізація знань

Вчитель: То ми всіх і запрошуємо. А чого б ти, Незнаєчко, хотів від наших учнів дізнатись?

Незнайко: Звичайно ж, яку ви останню букву без мене вивчили.

Вчитель: Діти, давайте розповімо Незнайкові, яку букву вивчили на попередньому уроці. (Відповіді дітей)

  • Покажіть її на дошці. (Учні показують букву на інтерактивній дошці)

Слайд 2

Незнайко: Яка цікава! Ніби дитяча гірка! (На дошці з’являється малюнок гірки поруч з буквою Л )

Вчитель: Це ти точно помітив. Послухай, які вона звуки позначає. Діти, скажіть Незнайкові, які звуки може позначати буква «ел». Охарактеризуйте їх. (Відповіді дітей)

Слайд 3

Незнайко: Оце здорово! Мені такі звуки подобаються: літо, лимонад, ласощі… Чудово! (На екрані з’являються відповідні малюнки) А ще у мене одна подружка є, так в її імені теж один з цих звуків присутній. А ось, до речі, й вона. Привіт, Бджілко!

Бджілка: Привіт, Незнаєчко, й вам, друзі. Говориш, в моєму імені потрібний вам звук є? Що це за звук? Де він заховався?

ІІІ Формування практичних навиків

Аналітичні вправи з опорою на звук

Вчитель: Який з вивчених нами на попередньому уроці звуків є в імені Бджілка? ([л])

  • Яку позицію він займає? (В середині слова)

Слайд 4

Бджілка: Ура! В моєму імені є звук [л]. А в яких ще словах є такий самий звук або його брат-близнюк [л’]?

Вчитель: Діти, придумайте слова зі звуками [л], [л’] та озвучте їх позицію. (Відповіді дітей)

Робота зі звуковими моделями слів

Слайд 5

Бджілка: Ви такі молодці! А я раптом згадала, що принесла якісь картки від нашої подружки Зірочки. Вона сама поки затримується, а я не знаю, що з ними робити. (На екрані з’являються схеми слів та малюнки)

Незнайко: Я теж не знаю. Може наші друзі розберуться?

Вчитель: Діти, скажіть, що необхідно зробити з цими картками?

Слайд 6

(Відповіді дітей)

  1. Добір малюнків до кожної схеми



(Малюнки: ключ, слон, калина, олівці, лялька.)

Діти на інтерактивній дошці розставляють відповідні малюнки під кожною схемою.

Вчитель: Поясніть, що допомогло вам швидко помітити, що на дошці немає схеми слова олівці?

  • Чому не взяли слово калина?

  • В яких із запропонованих слів є м’який звук [л’]?

  • В якому слові два таких звуки? Назвіть їх позицію.

  1. Складання звукових схем

Слайд 7

Бджілка: Ой, які ви розумні! Навіть не знаю, що вам ще придумати. А самі ви вмієте схеми слів складати?

Незнайко: Ще б пак! Я майже щодня за цим спостерігаю.

Бджілка: Тоді відгадайте загадку та складіть схему до слова відгадки.

Незнайко:

Стрибає по гілках,

Літає, наче птах.

Хапне грибок чи шишку,

в дупло схова горішки.

(Білка)

Слайд 8

Робота в парах

Учні викладають на парті за допомогою спеціальних фішок звукову модель слова.

Незнайко: Покажіть, же, що там вийшло.

Пара учнів виходить до дошки. Один коментує, інший показує звукову модель слова на дошці.

Вчитель: Яку позицію займає звук [л] в цьому слові?

  • Якою буквою позначається цей звук на письмі?

  • Який ще звук позначають такою ж самою буквою?

Синтетичні вправи з опорою на букву

  1. Читання складів

Слайд 9

Бджілка: Все це дуже цікаво! А мені щось дуже захотілось попрацювати, нектару назбирати. Але нектар мій непростий, а буквений. Допоможіть мені будь-ласка, бо я читати ще не вмію.

Вчитель: Бджілка підлітатиме до квіточок. На її спинці буква, про яку ми щойно згадували. Якщо бджілка наближатиметься до квіточки з правої сторони, ми читаємо прямі склади, якщо з лівої, - зворотні склади. Якщо бджілка підлетить до квітки з незнайомою для вас буквою, то ви слухаєте, як цей склад прочитають учні, яким вона вже відома.

(На інтерактивній дошці розташовані квіти з різними голосними, серед яких й букви, які ще не вивчали. Вчитель пересуває бджілку по екрану, діти читають

утворені склади.)

Слайд 10

Б
а

о

у

и

і
джілка:
Нектар зібрали, летимо їсти медок до вулику. Прочитайте склади у бджолиних сотках.


м

ма

мо

му

ми

мі


н

в

л

п

на

но

ну

ни

ні

Слайд 11

Незнайко: Ой! Я вже втомився. Терміново потрібна команда для відпочинку. Зустрічаємо веселу Машу та її друга ведмедя. Відпочинемо разом.

Музична фізкультхвилинка

2.Читання стовпчиків слів

Слайд 12

Зірочка: Привіт всім! Як тут весело. Можна й мені до вас завітати? Бджілка: Зірочко, привіт. Тут такі діти розумні. Ми вже всі завдання зробили, а тебе все немає.

Зірочка: Та це ми з оленятком придумували щось цікаве для учнів. Ось, наприклад, чи зможете ви прочитати слова на чарівних сходах? Поставте перед ними букву «ел» та прочитайте, що вийде.
(На екрані з’являються сходинки. Вчитель виставляє перед ними велику букву Л.)


Читання вчителем. Хором.

Прочитати перші два слова (індивідуально). Поясніть, яка різниця в значенні цих слів. Прочитати другу пару (індивідуально). Поясніть, як відрізняється значення цих слів.

Слайд 13

Незнайко: А це що за «Чарівний будиночок»?

Зірочка: Спробуйте прочитати. Зверніть увагу, що серединка слова залишається незмінною, а «голова» та «хвостик» змінюються.
Слайд 14

Вчитель: Спробуйте прочитати тихенько самостійно.

  • Хто зміг прочитати перше слово? Підніміть руку.

  • Читання учнем, що добре читає.

  • Прочитаємо разом. (Аналогічно всі слова)

  • Вибіркове читання

  • Прочитайте ті слова, що означають дію. Подивіться на малюнки, що пояснюють значення цих слів.

  • Що можна молоти?

  • Придумайте речення за останнім малюнком. (Жінка колола дрова. )

  • Як ви гадаєте, хто повинен колоти дрова насправді? Чому?

  • Прочитайте слово, які відповідають на питання ЩО?

  • Що таке голова? (Частина людського тулубу)

  • Яке буквосполучення було спільним в усіх словах?

  • Пізніше ми з вами будемо вчитись писати слова зі з’єднанням -ОЛО-, в якому пишеться дві букви О.

  • Згадайте, яка буква сьогодні головна на уроці?

  • Який звук позначала буква «ел» в усіх словах чарівного будиночку? ([л])

  • Щось наші герої притихли. Давайте послухаємо, в чому тут справа.

Слайд 15

Незнайко: Зірочко…

Зірочка: Що, Незнаєчко?

Незнайко: Я тут ненароком твої картки для дітей порвав.

Бджілка: Що ж ти такий необережний?

Зірочка: Не знаю, що тепер робити?

(На екрані шматки розірваних карток різні за кольором та формою.) Вчитель: Не турбуйтесь, ми все зараз відновимо. Давайте з’єднаємо шматочки за кольором, наче пазли та прочитаємо нове завдання. (Двоє дітей збирають на дошці розірвані картки).

Вчитель: А тепер підклеїмо та прочитаємо. Слайд 16(читання карток)


  • Роздивіться, яка буква є в усіх цих словах та верхніх складах? («ел»)

Читання вчителем. Хорове читання.

  • Прочитати слова кожного стовпчику. Пояснити, чим відрізняється їх значення.

Вибіркове читання

  • Прочитати всі слова, в яких два склади.

  • Прочитати всі слова, в яких чотири склади.

  • Як ви дізнаєтесь про кількість складів у слові, коли бачите його перед собою? (Скільки в слові голосних, стільки й складів)

  • Прочитати слова-дії.

Слайд 16 (відео) Незнайко: Слухайте, друзі, я помітив, що це всі слова з вашого підручника. Ось подивіться. (Зупинити відео)

Вчитель: Відкрийте підручник ст.72

  • Отже, й справді наші гості принесли нам такі самі завдання, як і букварик. Але ми ще не все виконали.

Слайд 16 (відео продовжити) Зірочка: Подивіться, біля малюнків є корисні слова. Прочитаємо їх: (Діти читають з за підручником.)



Вчитель: Хто може прочитати. Читання за диктором (Один учень читає вголос, інші пошепки за ним)

  • Прочитайте слово, в якому два склади.

  • Прочитайте слово, в якому два склади з буквою а.

  • Прочитайте слово, яке закінчується на приголосний.

  • Який спільний склад є в усіх цих словах?

Слайд 17 Незнайко: Дівчатка, я щось не розумію. Невже це в банках та склянках липа, лимон, малина, калина?

Бджілка: Не зовсім. Ось дивись: лимон, а сік який? (Відповідь дітей) . Малина, а смачне варення – яке? (Відповідь дітей)

Незнайко: А знаю, знаю. Липа, а чай який? (Відповідь дітей)

Зірочка: Правильно. Калина, а напій який? (Відповідь дітей)

Незнайко: А чому ці слова корисні?

Вчитель: Хто з вас діти знає, в чому користь цих продуктів? (Відповідь дітей)

Кілька учнів нашого класу приготували невеличку сценку, яка ще раз пояснить нам, в чому користь цих продуктів.

Слайд 18 Незнайко: Доки актори готуються, ми відпочинемо. До нас завітав Карлсон, який допоможе відпочити нашим оченятам.

Фізкультхвилинка для очей

Сценка

(Учні розігрують сценку, в якій троє однокласників домовляються провідати хворого товариша. Приходять до нього. Дарують кожен один з корисних предметів. Пояснюють, в чому його користь. Сам хворий також розповідає про липовий чай, яким його лікує матуся. Прощаються, бажаючи скоріше вилікуватись.)

Робота над текстом

Слайд 19 Бджілка: А ось й наше оленятко прибігло.

Оленятко: Вибачте, діти, але у мене було стільки справ. Від їжачка я дізнався, що багато хто в нашому лісі потребує допомоги. Навіть у вас в букварі про це розповідається.

Слайд 20 Зірочка: Так, так. Он на ст.. 73 історія про оленятка та його друзів. Може прочитаємо її?

Вчитель: Але ж ми ще не всі слова зі ст.. 72 прочитали. Я ось що придумала. Давайте ми довідаємось історію чарівного лісу, а зі словами, що залишились, попрацюємо на наступному уроці.

Слайд 21 Оленятко: Діточки, хто з вас може прочитати назву моєї історії?

  • Згадайте, як їжачок допоміг мені. (Відповіді дітей)

Вчитель: Роздивіться малюнки в підручнику й спробуйте розповісти, як у лісі спрацював ланцюжок добра. (Відповіді дітей)

Слайд 22 Незнайко: Може нарешті вже дізнаємось історію, написану у букварику?

Вчитель: Добре, але перед тим послухайте кілька слів, що будуть в тексті. Читання стовпчиків слів вчителем. (Робота за букварем)

Читання учнями, які знають всі букви.

  • Як розумієте слово Віддячити?

  • Які ще слова вам незрозумілі?

  • А тепер уважно послухайте текст.

Читання тексту вчителем (діти пошепки читають за вчителем)

Аналіз тексту

  • Як ви зрозуміли, хто герой цієї історії?

  • Кого зустріло оленятко?

  • Про що воно запитало у їжачка?

  • Яку пораду дав їжачок маленькому оленяткові?

  • Як ви гадаєте, чи допомагають жителі чарівного лісу один одному?

  • Чому ви так вирішили?

  • Що ж зрозумів їжачок після зустрічі з оленятком?

  • Чому вчить вас ця історія?

Слайд 23 Оленятко: Ось і я сьогодні цілий день добрі справи робив.

Вчитель: А які добрі справи можемо зробити для тварин ми з вами?

(Відповіді дітей)

ІV Підсумок уроку

Слайд 24 Зірочка: Мені здається, що ми теж сьогодні займались доброю справою.

Незнайко: Звичайно, адже ми вчили читати першокласників.

Вчитель: Дякуємо вам, друзі за цікавий урок. А давайте ще раз пригадаємо, яка ж буква сьогодні була головною на уроці?

  • Які звуки вона позначає?

Слайд 25 Зірочка: Друзі, що вам сьогодні найбільше сподобалось?

Незнайко: Нам було приємно з вами пограти. А тепер нам пора.

Всі герої: До нових зустрічей!

Вчитель підводить підсумки.


Поделиться:





База даних захищена авторським правом ©unikum.asyan.org 2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи