\" Принципи справжніх друзів: доброзичливе ставлення.\" Робота в парах змінного складу з формування вміння переказувати текст icon

" Принципи справжніх друзів: доброзичливе ставлення." Робота в парах змінного складу з формування вміння переказувати текст


Назва" Принципи справжніх друзів: доброзичливе ставлення." Робота в парах змінного складу з формування вміння переказувати текст
Дата конвертації30.06.2015
Розмір136.83 Kb.
ТипУрок
скачати


Командоутворення в класі. Текст - міркування на тему: " Принципи справжніх друзів: доброзичливе ставлення." Робота в парах змінного складу з формування вміння переказувати текст.

Вправи на розвиток мислення

Урок з предмету " Навчаємося разом"

2 клас



Вчитель: Янченко Наталія Анатоліївна

2015

Мета. Формування в учнів ключової компетентності «Умій учитися»;

формування здатності до інтелектуальної рефлексії;

розвиток пізнавальних процесів – сприйняття, пам’яті, мислення, уяви та уваги;

розвиток аналітико - синтетичних вмінь порівнювати, узагальнювати, доводити, проводити аналогію, встановлювати причинно - наслідкові зв’язки;

збагачувати знання школярів про природу;

мовленнєвий розвиток молодших школярів;

удосконалення навички читання;

розвиток якостей особистості школяра – цілеспрямованості, працелюбності, організованості, охайності, наполегливості, волі тощо.

Обладнання: комп’ютер, презентація до уроку, відеофрагмент фільму про хижаків, дидактичний матеріал, глобус, політична карта світу.
I. Організаційний момент. g:\урок\dscf4836.jpg

Учитель.

  • Пролунав уже дзвінок,

Починається урок,

Він нестандартний і цікавий

Тож гостей зібрав чимало!

Повернемося, діти, обличчям до гостей.

І промовимо: «Добрий день!»

  • А на уроці ми з вами будемо (діти читають з дошки):

Уважні!

Розумні!

Організовані!

Кмітливі!

Дружні!

Мовна сторінка

II. Розвиток мовленнєвих умінь і навичок.

1.Робота над прислів’ям.

Яку дружбу заведеш, таке й життя поведеш!

  • Прочитайте улюблене прислів’я Розумниці, прискорюючи темп. Відтворіть з пам’яті.

  • Поясніть, як ви його розумієте. (Дружба - сильне и міцне почуття, що притаманне кожній людині. Адже людина не може жити в світі одна, їй потрібен той, хто міг би вислухати, поспівчувати, розрадити, захистити. Тому люди шукають собі однодумців, близьких по духу людей - друзів. Якщо є друзі, то легше жити на світі. )

  • Діти, а які ще прислів'я та приказки про дружбу ви знаєте?

  • Скарб не друг, а друг - скарб.

  • Хочеш знайти друга — сам стань другом.

  • Дружба все переможе.

  • Дружба — дорожча від золота.

  • Маєш друга — бережи, а не маєш — знайди.

  • Друзі пізнаються у біді.

  • Людина без друзів, що дерево без коріння.

  • Поміркуйте, чи доброзичливо ставляться одне до одного ваші однокласники? Обґрунтуйте свою думку, скориставшись алгоритмом наведення аргументів:

  1. Вислови свою думку (починай зі слів "Я вважаю, що...").

  2. Поясни, чому ти так уважаєш (починай зі слова "Оскільки...").

  3. Наведи приклад (починай зі слова "Наприклад,...").

  4. Узагальни свою думку (починай зі слова "Отже,...").

(Я вважаю, що мої однокласники доброзичливо ставляться одне до одного. Оскільки уміють бути добрими у почуттях, думках і вчинках. Наприклад, ми часто говоримо один одному: «Бажаю тобі всього доброго», «Бажаю вам добра і щастя». Отже, бути відкритими та уважними до оточуючих, готовими допомогти та підтримати, щиро радіти чужим перемогам — значить бути доброзичливими.)

2. Робота над уривком із «Пісні про дружбу» (музика Ольги Янушкевич, слова Марії Ясакової).

Разом ходим на гурток,

Поспішаєм на каток.

Нам незгоди не страшні -

З другом весело мені.

3.Робота над правилом.

Текст міркування містить такі складові:

  1. висловлювання про предмет міркування;

  2. пояснення їх;

  3. наведення відповідних прикладів;

  4. висновок.

4.Робота над текстом - міркуванням про дружбу.

4.1.Читання тексту - міркування учнями напівголосно.

Необхідно вчитися ставитися одне до одного доброзичливо. Коли в когось із коротульок поганий настрій, ми всі намагаємося зробити приємне другові, підтримати його, допомогти.

4.2. Аналіз змісту тексту - міркування.

  • Визначте, які складові тексту - міркування пропустила Кнопочка. (Наведення прикладів і висновок).

4.3.Складання пропущених складових.

  • Наведіть приклад, як коротульки підтримували, піднімали настрій другу. (Незнайко і його друзі робили з березової кори човники, перепливали річку й приносили з лісу другові ягоди, гриби, горіхи. Тюбик дарував красиву картину.)

  • Зробіть висновок.( Справжні друзі доброзичливо ставляться один до одного.)

4.4. Придумування заголовка.

  • Придумайте і запишіть заголовок до тексту - міркування. (Справжні друзі).

4.5. Запис пропущених складових тексту.

4.6. Складання і запис правила справжнього друга в пам’ятку. (Справжні друзі доброзичливо ставляться один до одного.)

III.Фізкультхвилинка.

II. Актуалізація опорних знань.

Учитель.

  • Діти ми з вами покажемо нашим гостям як ми опрацьовуємо практичну сторінку зошита – підручника «Навчаємося разом».

  • Отже, вперед за знаннями в цікавий світ тварин.

  • Давайте пригадаємо, що ми знаємо про цих загадкових і цікавих створінь природи.

Практична сторінка158_6.jpg

200707181123360.70430800.jpgu10_2686.jpg193.jpg518.jpgpetuh01.jpg

Учитель.

  • Увага на екран. До якого класу відносяться ці тварини? (До класу Ссавців). Доведіть.

Учні.

(Я вважаю, що це ссавці. Оскільки головна ознака ссавців – вигодовування малят молоком, яке виробляють молочні залози. Наприклад, кіт, миша, тигр вигодовують малят молоком. Отже, тварини, які ми бачили на екрані, належать до класу Ссавці ).

Учитель.

  • Так, це ссавці. Вони займають панівне становище серед усього тваринного світу планети. Їх налічується 5000 видів, в Україні - 100 видів.

  • Де можуть жити ссавці? (Під землею, на землі, у воді).

mole1.jpgдельфин.jpg14222265_pic.jpg

Учитель.

  • Отже, середовище існування ссавців: ґрунтове, наземно - повітряне, водне.news_normal_p_img_57710619.jpg

  • Назвіть ссавців наземних, підземних, водних, літаючих?

Учні.

(Кажани – це єдині ссавці, яким підкорилося небо, вони опанували мистецтвом активного польоту. Є ще три ссавці, здатних планувати у повітрі на значні відстані. Це білки – летяги, поссуми, літаючі лемури.)

Учитель.

  • Яка будова тіла ссавців? (Тіло складається з голови, тулуба, хвоста, мають дві пари кінцівок: передні і задні).28-8.jpg

  • До наземних належать дві підгрупи: звірі лісові і звірі відкритих просторів. Чим відрізняється будова ссавців наземних, підземних, водних, літаючих?

Учні.

(Наземні мають стрункий тулуб, рухливу шию і міцні кінцівки. Підземні - тварини пристосовані до життя під землею, мають вузьке тіло, вкорочені кінцівки, коротку шию, очі редуковані. Водяні - мають гладеньку шкіру, обтічну форму тіла, є ласти. Літаючі - належить лише ряд Рукокрилі, передні кінцівки у них перетворилися на крила.)

Учитель.

  • Залежно від способу життя зовнішній вигляд ссавців може істотно відрізнятися.

  • Яка тварина належить до рукокрилих? (Кажан).

  • Які тварини до ластоногих? (Моржі, тюлені).

Учитель.

  • Чим вкрите тіло ссавців? (Тіло вкрите шерстю, має волосяний покрив).

  • Зміна волосяного покриву називається …(Линькою).

  • Якого забарвлення може набувати волосяний покрив? (Маскувального).

  • Доведіть. Користуйтеся алгоритмом наведення аргументів:

  1. Вислови свою думку (починай зі слів "Я вважаю, що...").

  2. Поясни, чому ти так уважаєш (починай зі слова "Оскільки...").

  3. Наведи приклад (починай зі слова "Наприклад,...").

  4. Узагальни свою думку (починай зі слова "Отже,...").

(Я вважаю, що волосяний покрив може набувати маскувального характеру. Оскільки, тварини залишаються непомітними для хижаків. Наприклад, зайці, білки залишаються непомітними для хижаків, а леву чи тигру дає можливість підкрадатися до здобичі. Отже, волосяний покрив може набувати маскувального характеру. ) ёжик.jpg

Учитель.

  • Які вам відомі видозміни волосся ссавців? (Голки у їжака, щетина у кабана).

Учитель.nosorog.jpg

  • Чи існують ссавці , волосяний покрив яких цілком або частково зник? (Китоподібні, люди, моржі, слони, носороги, деякі породи собак, кішок).

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Учитель.

  • Пам'ятаймо правило: дослухати до кінця, говорити чітко, голосно.

Рекорди ссавців:

1.Найбільший, найдовший та найважчий ссавець у світі…(Синій кит).

2. Найбільший наземний ссавець…(Африканський слон).

3.Найбільший звір України…(Зубр).

4.Найменший ссавець у світі…(Кажан). Як він спить? (Вниз головою).

5. Найменший ссавець, який не вміє літати…(Карликова білозубка).

6.Найшвидша тварина суходолу у світі...(Гепард).

7. Найшвидша тварина суходолу в Україні…(Заєць). Якому зайцю бігти легше, тому що вгору, чи тому що вниз? (Тому, що біжить угору, бо передні кінцівки в зайця менші за задні).

8.Найповільніший ссавець…(Трипалий лінивець).

9.Найвища тварина…(Жираф). Який його зріст? (6метрів). А скільки це сантиметрів? (600 см).

10.Найбільша морська тварина України…(Дельфін).

11.Найшвидший морський ссавець…(Косатка).

12.Найкращий наземний стрибун…(Гепард).

13.Найкращий морський стрибун…(Дельфін).

III. Вивчення нового матеріалу.

  1. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми уроку.

Учитель.

  • За влучним висловом одного із зоологів, існує тварина, яка «вивела» нас у люди. Про яку тварину, на вашу думку, йдеться? (Собака).

  • Собака «вивів» нас у люди, бо був першим з тварин, приручених людиною. Ця чудова тварина стала незрадливим помічником на полюванні, в господарстві, на полі бою. Пес радо зустрічає господаря біля дверей, пильно дивиться в очі, весело махає хвостом і раз за разом намагається лизнути хазяїна в обличчя, засвідчуючи свою безмежну і безкорисливу любов. Собаки допомагають прикордонникам і міліціонерам, водять незрячих і пасуть отари, рятують людей з-під лавин і завалів і беруть участь в наукових експериментах. Існує безліч легенд про вірність і героїзм собак. А ще – безліч пам’ятників на знак подяки від людей за любов і відданість. У Легедзино на Черкащині є унікальний пам'ятник 150 прикордонним псам, які «порвали» полк фашистів в рукопашному бою. Сенбернар Баррі, пам’ятник у м. Париж (Франція). За 10 років урятував з-під снігових завалів 40 людей. 41-ю була дитина. Саме вона поруч із псом на пам’ятнику. Скайтер’єр Боббі, пам’ятник у м. Единбург (Шотландія) – чи не найвідоміший пес 19-го століття. Впродовж 14-ти років він охороняв могилу померлого хазяїна. Про життя цього вірного чотирилапого друга написано кілька книг і створено художні фільми.

Пам’ятник дворняжці Лайці у м. Москва (Росія). Лайка – найперша тварина-космонавт, що була виведена на орбіту Землі. Сибірська лайка Балто, пам’ятник у м. Нью-Йорк (США). Під час епідемії дифтерії на Алясці довезла ліки для хворих дітей, здолавши понад тисячу кілометрів снігової пустелі. Відомий мультик «Балто» саме про це. Нині існує вже понад 400 порід цих тварин. Собака належить до класу Ссавці до ряду Хижі, вивчення якого ми і почнемо на сьогоднішньому уроці.

2.Робота над відеофрагментом фільму про хижаків.

  • Перегляньте відеофрагмент фільму про хижаків.

  • Що нового ви дізналися із нього? Розфарбуйте кружечки біля фотографій, що ілюструють побачене вами у відеофрагменті.

4.Вправа з розвитку техніки читання.

  • Виконаємо вправу на визначення швидкості читання.

5.Робота з текстом. Вправа "Вчитель".

5.1.Ланцюжкове читання тексту.

  • Читаємо ланцюжком 1 та 2 частини і підкреслюємо незрозумілі слова.

5.2. Словникова робота, тлумачення слів.

  • З тлумачного словника (с. 43) дізнайтеся та запам’ятайте лексичне значення слів: ікла, зграя.

(Зграя - група тварин, які тримаються разом.

Ікло - 1.Зуб між різцями й передкореневими зубами в кожній половині верхньої та нижньої щелеп ссавців.

2.Великих розмірів зуб, що виступає з рота назовні (у деяких ссавців); бивень.)d:\фото школа діти\фільмфото\фото школа\dscn3097.jpg

5.3.Вправа на виділення головного в тексті.

  • Підкресліть головні речення в 1 та 2 частинах;

5.4.Вибіркове читання тексту.

  • Прочитайте якими народжуються дитинчата хижих.

  • Як називають великі за розмірами зуби? Прочитайте.

  • Прочитайте на яких материках живуть представники ряду Хижі.

  • Прочитайте залежно від чого ряд Хижі поділяють на родини.

5.5. Вправа на постановку запитань до тексту.

  • Придумайте і запишіть запитання до цих частин;

5.6. Робота з правилом.

  • Прочитайте правило, прискорюючи темп.

  • Відтворіть з пам’яті.

(Працюючи з однокласниками, пам’ятай, що дуже важливо підбадьорити й похвалити друзів за виконану роботу. Це створює хороший настрій, вселяє впевненість у власні сили. Щиро радій успіхам своїх друзів!)

5.7. Переказ тексту. Робота в парах.

  • Перекажи фрагмент тексту своєму учневі (учениці). Постав складені тобою запитання і запропонуй переказати почуте.

  • Поміняйтеся ролями.

5.8. Конкурс "Найкраща дикторська група"

  • Озвучте відеофрагмент фільму про хижаків.(Оплески дикторам).

Вчитель.

  • Ще багато цікавого ви довідаєтеся про ссавців на наступних уроках. Любіть все живе, що вас оточує, бережно ставтеся до братів наших менших, бо всі живі істоти мають таке саме право на життя, як і ми з вами.

IV.Фізкультхвилинка. d:\фото школа діти\фільмфото\лютийфото\dscn3074.jpg

V. Узагальнення і систематизація знань

Ігрова сторінка

1.Робота з анаграмами.

пію + етр -

аст + рну -

нпе + унт -

езм + ял -

  • Як можна переставити літери, щоб прочитати зашифровані слова. Прочитайте. (Юпітер, Сатурн, Нептун, Земля).

  • Як напишемо ці слова? На яке питання відповідають? До якої частини мови належать?

  • Назвіть узагальнювальне слово. (Планети.)

  • Що таке планети? (Планети - це небесні тіла, що не випромінюють світла і тепла.)

  • Що ви знаєте про Землю? (Земля - третя планета від Сонця. Місяць - природний супутник Землі.)

  • Чому Землю називають блакитною планетою? (Якщо ми подивимося на глобус Землі, то побачимо, що більша його частина забарвлена синім кольором. Так само виглядає з космосу наша “блакитна планета”. Це все – вода. І насправді, 70.8% поверхні нашої планети покриває вода. При цьому ті великі шматки суші, які ми називаємо материками, розбивають всю водну поверхню на кілька відокремлених частин. Кожна з них має власну назву, і всі вони – океани.) d:\фото школа діти\фільмфото\лютийфото\dscn3077.jpg

  • Який найбільший материк? Якими океанами омивається?

  • Який найменший? Якими океанами не омивається?

  • Який материк найхолодніший?

  • Які основні властивості води?

  • З скількох атомів складається молекула води?

  • Хто потерпає від забруднення води?

2. Гра "Знайди зайвий предмет"

  • Назвіть предмети на малюнку. (Терези, секундомір, термометр, календар).

  • Знайдіть і розфарбуйте зайвий предмет. (Календар - система відліку днів і довших відрізків часу, що базується на 2 періодичних астрономічних явищах: циклі зміни пір року, пов'язаних із обертанням Землі навколо Сонця і зміні фаз Місяця.)

  • Доберіть узагальнювальне слово до слів терези, секундомір, термометр. (Вимірювальні прилади. Ваги — пристрій для зважування; пристрій для визначення ваги тіла. Інша назва приладу — терези. Секундомі́р — годинниковий засіб, за допомогою якого можливо відрахувати час з точністю до секунд. Термо́метр — прилад для вимірювання температури.

  • Назвіть суттєві ознаки.

( Цифри, поділки, шкала.)

VI. Виставлення балів.

  • Ви на уроці працювали якнайкраще! Молодці!

VII. Підбиття підсумків уроку.

  • Підведемо підсумки.

  • Починаємо словами:

На уроці я дізнався...

Мені на уроці сподобалося...

На уроці я зрозумів...

VIII. Домашнє завдання

  • Завдання 10 виконати вдома. Допоможіть Кнопочці поєднати слова.

Поделиться:





База даних захищена авторським правом ©unikum.asyan.org 2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи